eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

mokrá izolace

Autor: N/A 4. 2. 2015

Dobrá den , v naší novostavbě se objevily mokré fleky na SDK stropu. Po vyřezání kontrolních otvorů jsem zjistil , že parozábrana plní svou funkci a je celá orosená a s ní i izolace pod ní. Skladba mírně šikmé střechy sklon 5 stupňů zevnitř: SDK strop , mezera asi 30cm , izolace 10cm , parozábrana N110 izolace 18cm v krokvích , kontaktní difuzní fólie , 2.5cm vzduchová mezera , bednění , geotextilie , střešní PVC. Kde se stala chyba? Je to skladbou , nebo špatným větráním ještě asi vlhké stavby? V současné době mám v každém pokoji dva otvory cca 30x30cm a odvlhčovač jede celý den. po dvou dnech se situace nelepší na vatě je pořád mokro. Prosím poraďte jak s toho ven. Děkuji za jakoukoli radu.

odpovědět

Re: mokrá izolace   |   odpovídá: Jan Rypl

Vaše skladba konstrukce má nesprávně provedenou skladbu vrstev materiálů a navíc další chybu v odvětrání :

a ) vzduchová mezera mezi difúzní kontaktní fólií a bedněním s PVC nikdy nemůže být menší jak 40 mm , a pokud jde sklon střechy v rozmezí 5°-25° pak výšky min. 60 mm , v případě sklonu pod 5° pak výšky min. 100 mm. Navíc musí být mezera ventilační , tj. s dostatečnými otvory jak pro vstup vzduchu do ventilační mezery u spodního okraje střechy , tak s dostatečnými otvory pro výstup vzduchu u horního okraje střechy. A to pro každé vzduchové pole.

b ) pokud se parotěsnící vrstva umišťuje do mezisouvrství tepelných izolací pak tepelně izolační účinnost vrstev za parozábranou směrem k exteriéru by měla být ideálně 5 x větší (min. 4 x větší ) než jaká je tepelně izolační účinnost vrstev pod parozábranou směrem k interiéru. Tj. poměr 4 : 1 , lépe 5: 1. Ale ve Vašem případě tento poměr bude cca 1 ,5 : 1 !?! Tj. naprosto nevyhovující.

Dva otvory 30x30 cm jsou otvory z interiéru do zateplené konstrukce ? Tyto otvory by pak úplně znehodnocovaly funkčnost konstrukce a čím více budete nyní topit , tím větší budou problémy.

Můžeme se spojit telefonicky ?

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: mokrá izolace   |   odpovídá: Luděk Kovář

Dle vašeho popisu nebyly dodržený domenze a poměry tep.izolace nad a pod parozábranou. Při tl. 18 cm nad parozábranou můžete mít pod parozábranou max. 45 mm. Jinak hrozí to , co popisujete. Ten , kdo vám to navrhu se dopustil fatální chyby.
Větraná vzduchová mezera u 5°sklonu je v rozporu s normou ČSN 731901 Navrhování střech. Zde měly být vyšší kontralatě.

odpovědět

Re: mokrá izolace   |   odpovídá: Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

Dobrý den ,
chyb tam máte několik , například:


1. Parozábrana se klade pod tepelnou izolaci , v případě že jí dáte mezi je třeba dodržet poměr 5:1 či vyšší (18:10 je špatně ).

2. Větraná mezera pod 5° krytinou 2 ,5 cm je silně nedostatečná , doporučuji min. 10 cm (samozřejmostí je nutnost mít nasávání vzduchu u okapu a odvod u hřebene ).

Doporučuji opravit chyby výše popsané a pak už by to mělo fungovat.

Ing. Karel Sedláček, produktový manažer

E-mail: karel.sedlacek@saint-gobain.com

SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o., Masarykova 197, 517 50 Častolovice

Výroba tepelných, zvukových a protipožárních izolací z minerální vlny.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


mokrá izolace (č. 9983) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy