eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Zateplení škvárového stropu

Autor: N/A 18. 10. 2014

Dobrý den ,
rád bych ještě letos před zimou zateplil strop mezi obytným přízemím a prozatím neobývaným podkrovním prostorem. Dům je cca 150 let starý a menší část je novostavba. Zateplený není. Současné složení stropu je v části domu odspodu omítka , mezi I profily hurdisky , cca 15 cm škvárobetonu a v části domu (vč. koupelny ) strop tvoří sádrokarton , parotěsná zábrana , prkenný záklop. Stavební firma mi navrhuje u stropu se škvárobetonem položit na škvárobeton parotěsnou zábranu , následně dřevěný rošt , do něj vložit minerální vatu cca 15cm a zaklopit to deskami s nízkým difuzním odporem. Na tyto desky přijde miralon a plovoucí podlaha. U stropu se sádrokartonem , parotěsnou zábranou a prkenným záklopem firma navrhuje do prostoru mezi záklopem a sádrokartonem minerální vatu. Na prkenný záklop by opět přisly desky s nízkým difuzním odporem a na to miralon a plovoucí podlaha (v podkrovní koupelně samozřejmě dlažba ). Plovoucí podlahu a dlažbu ovšem plánuji položit až příští léto a zároveň z neobydleného a nevytápěného podkroví udělat obydlené a vytápěné podkroví. Můžete mi potvrdit či vyvrátit , že tento způsob zateplení pro obě varianty stropu je v pořádku a nebo byste doporučoval něco jiného ať už technologicky a nebo materiálně? Např. použít raději polystyrén místo vaty. Rád bych zateplil tak , aby bylo zateplení funkční už letos v kombinaci vytápěné přízemí a nevytápěné neobydlené podkroví a zároveň se nemuselo předělávat v okamžiku , kdy podkroví udělám vytápěné obydlené. Předem děkuji za radu pro úplného laika. Václav Beran

odpovědět

Re: Zateplení škvárového stropu   |   odpovídá: Jan Rypl

V první řadě je otázka , zda je další parozábrana pod tepelnou izolací vůbec potřeba či dokonce nebude na závadu , když pod tepelnou izolací bude poměrně vysoká vrstva kapilárních materiálů (hurdisky , omítka , škvárobeton... ).

Ale zejména pozor na : Pokud do zimy nestihnete vybudovat horní vytápěné podkroví , v žádném případě není možné nové tepelné izolace jeho podlahy s horní strany uzavírat ani nízkodifúzními deskami ani Mirelonem ani plovoucí podlahou. Toto je možné provést až po zimním období. Tj. je možné provést instalace tepelných izolací , ale do té doby dokud nad touto konstrukcí nebude vytápěný prostor , nesmí být tepelná izolace s hora zakryta žádným nízkodifúzním materiálem. Tj. ani nízkodifúzními deskami , ani mirelonem , ani plovoucí podlahou ani linem apod. Prkenný záklop (se štěrbinkami mezi prkny ) není na závadu.

Doporučil bych však provizorně na přidanou 15 cm tepelnou izolaci položit ještě min. 5 cm vaty , která by se pak sundala a využila při vybudování zateplení podkroví.

Polystyren nedoporučuji , neřeší ani akustický ani kročejový hluk.

Podrobnosti prosím řešme telefonicky. Děkuji.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Zateplení škvárového stropu   |   odpovídá: Luděk Kovář

Dobrý den pane Beran ,
vaše obavy a dotazy jsou zcela vpořádku. Stavební firmy doporučují a navrhují , ale jestli pak také budou zodpovídat za svůj návrh. Dotazy na funkčnosti skladeb se obvykle ověřují výpočetními programy a vy dostanete protokol o výsledku jak se bude konstrukce chovat. Domnívat se , že to bude fungovat je zcestné.
Vyžádejte si od firmy písemné doložení o funkčnosti navrhovaných úprava a uvidíte , jaks e konstrukce bude chovat z hlediska vlhkosti při nevytápěném podkroví a při vytápěném. Rizikové je nevytápěné podkroví.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Zateplení škvárového stropu (č. 9945) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy