Lze zateplit šikmou foliovou střechu
Autor: N/A 10. 9. 2014
Dobrý den , máme půdu , která není vůbec izolovaná (jen trámy , latě , folie ) , je přímo spojená s vnějškem (v zimě tam mrzne ) a vrchní materiál střechy je folie. Celá budova i střecha je odvětrávaná takovými těmi komínky , co se točí. Lze takovou střechu vůbec izolovat a vytvořit obyvatelné podkroví? Někdo si to udělal a odvětrávání střechy a celé budovy zrušil , že není potřeba - nezplesniví potom trámy a laťky střechy? Setkala jsem se s oběma názory - odvětrávání lze zrušit a střecha nezplesniví nebo že je to nutné a takový typ střechy nelze vůbec zateplit. Děkuji
Re: Lze zateplit šikmou foliovou střechu | odpovídá: Luděk kovář
Paní Ilono ,
korektně se vyjádřit je dost obtížné. Bez popisu skladeb a tlouštěk materiálů to nejde.
Obecně je možné fóliovou střechu přiteplit a navrhnout konstrukční řešení tak , aby vám pod fólií nedocházelo ke kondenzaci a v zimě nebyla zima.
Pokud mi zašlete skladu a tloušťky materiálů , navrhnu vám optimální skladbu , která bude fungovat.
Re: Lze zateplit šikmou foliovou střechu | odpovídá: Jan Rypl
V šikmé střeše se zateplením mezi popř. pod krokvemi je vytvoření ventilační vzduchové mezery mezi střešní krytinou a tepelnou izolací naprosto nezbytná záležitost. Ventilační mezera odvádí do konstrukce proniklé vodní páry (z vytápěného interiéru ) do venkovního prostředí. Pokud ji neuděláte , vzniká vysoké riziku vzniku kumulujících se neodpařitelných kondenzací v konstrukci a následných problémů (od plísní , přes hniloby až pod výtoky kondenzací až do interiéru ). Ventilaci ve střeše ale nemůže zabezpečit nějakých pár "točících se komínků". Výška ventilační mezery a otvory (pro vstup a výstup ventilace ) pro její fungování se dimenzují podle sklonu střechy a délky sklonu střechy (délky ventilační mezery od vstupního k výstupnímu otvoru ). Teprve pod ventilační mezerou je možné řešit souvrství tepelné izolace , parotěsně spojenou a napojenou parozábranu , a následně rošt vlastním podhledem.
Otázka však je zda se ventilace ve Vaší střeše vzhledem k jejímu tvaru , sklonu a detailům v ploše střechy vůbec dá vytvořit , a tedy nebude nutno střechu předělat i se střešní krytinou , aby se vůbec dala zateplovat.
Asi by bylo vhodnější spojit se telefonicky.
Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045
Jan Rypl, manažer aplikací
JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem
Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.
Re: Lze zateplit šikmou foliovou střechu | odpovídá: N/A
To , co jsem našla v dokumentaci je: že krov je tvořen sbíjenými vazníky uloženými na ŽB věnci , dřevěné bednění s hydroizolační a střešní krytinou (typ tam není , jedná se o nějakou šedou folii ) , štít s tepelnou fasádní izolací , sklon střechy 13° ) , celá půda má v nejvyšším místě tak 2 m a je celá nezateplená a provětrávaná tak , že na bocích , kde se střecha stýká se zdí , je mezera s mřížkou a nahoře jsou tři turbíny. A ještě jsou na půdě zaizolované trubky odsavačů z kuchyně a koupelny. Jak jsem to pochopila je nutné mezi střechou a izolací vytvořit provětrávací mezeru , jestli je nutné nechat i ty turbíny. A také bude nutno udělat střešní okna , čímž se ta ventilace opět naruší. My tedy řešíme jestli lze půda zateplit a nám za 10 let střecha nespadne na hlavu. nebo jestli je nutno vyměnit celou střešní krytinu (třeba za plech ) a v tom případě bychom asi s realizací nějaký čas počkali.
Re: Lze zateplit šikmou foliovou střechu | odpovídá: Jan Rypl
Ventilační turbíny jsou schopny provětrávat prostor střešní dutiny v případě , že je celý prostor půdy otevřen (a střecha má dole dostatečně nadimenzované otvory pro nasávání vzduchu ). Jakmile ale zateplíme šikminy , musí mít vrchol střechy ventilační výstup pro každém pole mezi krokvemi , např. celodélkovým ventilačním hřebenem střechy. V případě sklonu střechy 13° je nutná ventilační mezera o výšce min. 60 mm (pokud délka sklonu střechy , resp. vzdálenost mezi vstupním a výstupním otvorem pro ventilaci , není delší jak 10 m ) , a dimenzace ventilačních otvorů by měla být min. jednou dvousetinou plochy střechy.
Pokud současná střešní krytina není zdegradovaná , není ji potřeba měnit , ale bude potřeba po zateplení do ní doplnit ventilační hřeben či aerátory. Nelze však do současné střechy zabudovat střešní okna , jelikož střešní okna by za prvé tok ventilace pod současným bedněním přerušily a za druhé i po předělání střechy s použitím kontralatí by se musely použít střešní okna se zvedacím rámem .
Jak jsem již uvedl , bylo by vhodnější spojit se telefonicky , abychom si upřesnili souvislosti skladby střechy a možnosti způsobu provedení zateplení.
Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045
Jan Rypl, manažer aplikací
JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem
Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.
Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.