eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Nosnost krovu-výměna eternit.šablon za tašky.

Autor: N/A 10. 7. 2014

Dobrý den. RD , půdorys domu 11x10m. cihla zeď 45 cm , kvalitní stará stavba z roku 1928.Sedlová střecha , eternitové šablony , plné podbití , sklon střechy 45 st. Krokve 140x115mm , metr od sebe , 7 ,5 m dlouhé. Pozednice 140x140mm , vše dobře zakotvené. Veškeré trámy jsou v dobrém stavu. Možná jedna krokve , na které byl připevněn svod hromosvodu se bude muset vyměnit. Mám tento dotaz: Mohu vyměnit původní lehkou krytinu (eternitové šablony ) za těžší (pálené tašky ) bez problémů a nebo si mám pozvat statika , který toto by posoudil. Předem děkuji za odpověď.

odpovědět

Re: Nosnost krovu-výměna eternit.šablon za tašky.   |   odpovídá: Jan Rypl

Největší zatížení vůči nosné konstrukci střechy představuje nikoliv hmotnost střešní krytiny , ale účinek větru a hmotnost sněhu. Tj. v jaké sněhové a větrové oblasti se nachází daný objekt. Pokud je např. objekt ve 5. sněhové oblasti (z 8 možných ) , pak na každý m2 půdorysu střechy může působit i 250 kg sněhu. Ale rozdíl mezi lehkou a těžkou krytinou je možná pouze 30-40 kg /m2 plochy střechy. Do porovnání hmotnosti krytiny je však nutné započítat i hmotnost toho , na čem krytina leží , tj. např. eternit + celoplošné bednění , střešní tašky + střešní latě. Tj. kde střešní latě budou určitě výrazně lehčí než hmotnost celoplošného bednění.

Z hlediska nosnosti konstrukce střechy je důležité znát nejen rozteč a profil krokve , a jejich sklon , ale zejména vzdálenost podpor , na čem krokev leží. Tj. vzdálenost mezi pozednicí - vaznicí (či kleštinou ) - hřebenem (hřebenovou vaznicí ). Čím menší jsou tyto vzdálenosti podpory krokve , tím je teoreticky možné takovou konstrukci více zatížit při stejném profilu a rozteči krokví.

Návštěva statika na stavbě by určitě byla přínosná.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Nosnost krovu-výměna eternit.šablon za tašky.   |   odpovídá: N/A

Dobry den , tak jak jste prosim nakonec zrealizoval? diky

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Nosnost krovu-výměna eternit.šablon za tašky. (č. 9854) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy