eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Kondenzace

Autor: N/A 12. 1. 2006

Dobrý den , obracím se na Vás ve věci kondenzace vodních par v novostavbě RD s obytným podrovím. Na komínu se nám začala objevovat mokrá skvrna a při reklamaci nám bylo řečeno , že to není špatným oplechováním komína , ale příčinou je srážlivost vlhkosti pod Orsilem , který není zakryt parozábranou.. V rozestavěném RD topíme a větráme. Okna jsou nastavena na mikroventilaci a k rosení oken nedochází. Dům není zase tak zaizolovaný , takže dochází k přirozenému odvětrávání. Rod.dům je postaven ze stav. systému MED a vnitřní příčky z Ytongu. Stavební práce na bázi mokrého systému nejsou prováděny , v současné době se
v domě provádí vnitřní rozvody. Předem Vám děkuji za odpověď.

odpovědět

Re: Kondenzace   |   odpovídá: Karel Erben

Dobrý den , podle mého názoru je zásadním problémem absence parozábrany. Topením situaci příliš nepomůžete - spíše naopak - uměle vytváříte vysokou teplotu , která podle mého názoru napomáhá difuzi vodních par z interiéru do střešní konstrukce. Nainstalujte parozábranu , parotěsně utěsněte všechny prostupy parozábranou , proveďte podhledy a problém bude vyřešen (tepelná izolace časem vyschne , aniž by ztratila svou účinnost - bývá totiž hydrofobizována ). To vše za předpokladu , že střešní plášť má správnou skladbu , tedy jedná se o plášť větraný , dvouplášťový nebo tříplášťový. S pozdravem Erben

Karel Erben, technický poradce

E-mail: karel.erben@vekamaf.com

VEKAMAF spol. s r.o., Na Ládví 18, 182 00 Praha 8

Výhradní dovoz a prodej střešních systémů GERARD pro ČR a SR.

odpovědět

Re: Kondenzace   |   odpovídá: Robert Hošek

Vámi popsaná závada může být buď nedostatečnou izolací Tedy tepelným mostem nebo špatný provedením parozábrany. Další možností by mohla bát kondenzace v komínu v případě jeho špatného provedení. Blíže určit příčinu tímto způsobem vidím bohužel jako nemožné.

Ing. Robert Hošek ,
technik Rigips s.r.o.

odpovědět

Re: Kondenzace   |   odpovídá: Zdeněk Janík

Kondenzace vodní páry na vnitřních konstrukcích vzniká v závislosti na povrchové teplotě konstrukce , teplotě a vlhkosti vnitřního vzduchu a proudění vzduchu v místnosti. Kondenzace vodní páry začíná již při povrchové teplotě konstrukce 12 st. C a vlhkosti vzduchu 50 %. Kondenzace vzniká např. na zasklení a rámech oken , pokud jsou pod okny správně instalované radiátory , pak teplý vzduch proudí po povrchu a zkondenzovaná pára se stačí odpařit. V případě rohů a koutů místnosti je proudění vzduchu menší a povrchová teplota vlivem prostupu tepla je zde nižší než v ploše stěny , proto v těchto místech začína kondenzovat vodní pára.

Zdeněk Janík, technický poradce

E-mail: zdenek.janik@bachl.cz

BACHL, spol. s r.o., Brněnská 669, 664 42 Modřice u Brna

Výroba izolačních hmot z pěnového polystyrenu a polyuretanu, polyetylenových fólií a parozábran.

odpovědět

Re: Kondenzace   |   odpovídá: Šafránek

Vážená paní Štrossová
ve Vašem případě bych se obrátil na soudního znalce voboru stavebnictví , aby na místě posoudil stav vlhkosti a příp. další postup v odstranění závad.
s pozdravem Šafránek
tel.266770173

Petr Šafránek, technický poradce

E-mail: daco.cz@bramac.com

BRAMAC střešní systémy spol.s r.o., Kolbenova 882/5a, 190 00 Praha 9

Přední specialista pro kompletní řešení vaší střechy.

odpovědět

Re: Kondenzace   |   odpovídá: Jan Rypl

Pokud je ve střešní konstrukci použita tepelná izolace na bázi minerální vaty , je aplikace parozábrany (oddělení tepelné izolace od interiérového vzduchu ) naprosto nezbytná. Pokud nebude nadále instalována , problémy s kondenzacemi budou neustále narůstat , jelikož v konstrukci správně nefunguje difúzní bilance (množství kondenzací verzus možnost jejich odpaření - viz. ČSN 730540-4 Tepelná ochrana budov ).

U komínového tělesa se Vám navíc setkávají 2 negativní vlivy , tj. tepelný most zdiva komínu a neregulovaný přístup vlhkosti z interiéru do zatepelné střešní skladby. Vlhkost interiéru pak dojde do rosného bodu v konstrukci kde zkondenzuje (případně kondezuje na oplechování komína ) a následně se projevuje mokrými skvrnami.

Rozhodně doporučuji provést parotěsnící vrstvu. Případnou difúzní bilanci konstrukce Vám mohu přesně spočítat - je však nutno se tel.spojit.

Jan Rypl , tel.: 602194045 , rypl@juta.cz

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Kondenzace   |   odpovídá: jri ledvinka, tel 602319091

Vážený pane , také já se musím přiklonit k názoru a potvrdit , že problém vznikl chybějící parozábranou. Větrání a temperování je v pořádku , tepelnou izolaci je však nutné bezpodmínečně chránit před vnikáním teplého vlhkého vzduchu , který se postupně ochlazuje a v tepelné izolaci kondenzuje.
S pozdravem
JIří Ledvinka
DORKEN s.r.o.
www.dorken.cz

Jiří Ledvinka, jednatel

E-mail: jiri.ledvinka@dorken.cz

DÖRKEN s.r.o., Nad Vinným potokem 2, 101 11 Praha 10

Střešní systémy, pojistné izolační fólie, parotěsné zábrany, dělicí vrstvy pro plechové krytiny, lepicí pásky DELTA.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Kondenzace (č. 965) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy