eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

plíseň pod střešní krytinou

Autor: N/A 11. 4. 2013

Dobrý den , ráda bych využila možnost poradit se. Stavíme nový dům s rovnou střechou (mírný sklon ). Střecha má být pokrytá folií (fatrafol ). Bohužel firma na podzim neudělala , co měla a nezakryla střechu včas a během zimy se dělaly různé vnitřní práce , které vyvolaly vysokou vlhkost (omítky , anhydridy ). Stavba to opět řádně nezabezpečila a stalo se , že všechny OSB desky na střeše z vnitřní strany byly viditelně pokryty černou plísní (kruhové kolonie ). Jsme biolog a vím , jak je plíseň schopna přežívat , že se jí nedá zbavit , navíc mám na plísně alergii a kdykoli jdu na stavbu opravdu mám alergické symptomy....stavba po jistém nátlaku OSB desky vyměnila (až na jednu , kterou zapomněli , ale ta už je teď taky vyměněná po dalších 14dnech ).Nyní , když jsem to byla pro jistotu zkontrolovat , zjistila jsem , že trámy (byť opatřenys zeleným ošetřením proti dřevokazným houbám a hmyzu ) začínají v jednom místě mít také černé skvrny-zatím se jedná o dva trámy , právě v místě , kde byla ta nevyměněná deska. Bylo mně řečeno , že to nic není , a i kdyby- trámy se dají jen obrousit , že až to všechno vyschne , tak se všechny desky i trámy ještě stejně přestříkají nějakou ochranou a pak se to teprve zaklopí sádrokartony (kvůli financím máme snížený strop asi o 0.8-1m , bude tam ještě zvukotěsná izolace , parozábrana , jinak poměrně velký prostor , ALE NA CO SE CHCI ZEPTAT...stavba tam pod střechou neuvažuje o žádném větracím otvoru , že se to prý nedělá , že by střecha promrzala. Máte nějaké zkušenosti , máme trvat na otvorech , aby to tam větralo , nebo je lepší to uzavřít a doufat , že ty plísně budou zlikvidovány a že se tam přes parozábranu další vhkost nedostane??? Moc děkuji za odpověď. Havlásková

odpovědět

Re: plíseň pod střešní krytinou   |   odpovídá: Jan Rypl

Pokud se Vám na nebo uvnitř konstrukce tvoří plísně , pak střecha je vyhotovena v naprostém rozporu s ČSN 730540 Tepelná ochrana budov , část 2 Požadavky , a to buď ve vazbě na vznik povrchových kondenzací nebo na vznik nepřípustně velkých vnitřních kondenzací , popř. má střecha také nevyhovujcící difúzní bilanci , tj. vetší vznik kondenzací než je možnost jejich odparu. Nebo není skladba dodělaná.

Pokud k tomu docházelo během výstavby , pak zásadní chybou je skutečnost , že mokré vnitřní stravební práce se v zimním odbobí měly provádět až po zhotovení tepelné izolace a parozábrany střechy (a zároveň vniřní prostor dostatečně větrat ) tak , aby nemohlo dojít ke kondenzacím na nosných konstrukcích střechy.

Pokud střecha nebude větraná a vnějším povrchem je PVC fólie navíc na OSB desce (nízkodifúzní materiály výrazně omezující odpar ) , pak je nutno jako parozábranu zvolit vysoceparotěsně účinou parotěsnící vrstvu a po zabudování udržet její původní parotěsnost. Jakou účinnost to záleží na celkové skladbě střechy a na plánovaných klimatech interiéru a místa stavby (klimat exteriéru ).

Tj. nastavit konstrukci střechy tak , aby v konstrukci střechy při fungování nenastala větší kondenzace jak 100 g/m2/rok a možnost odparu byla větší jak velikost vzniklých kondenzací , a dřevo uvnitř konstrukce nepřekračovalo rovnovážnou vlhkost 16%.

Asi by bylo vhodnější spojit se telefonicky.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


plíseň pod střešní krytinou (č. 9403) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy