eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Přeříznutí pozednice

Autor: N/A 6. 3. 2013

Dobrý den , měl bych takový dotaz , potřebuji udělat otvor ze staré místnosti baráku do nové . Ale cestu mi kříží pozednice . Lze jí přeříznout jen mezi dvěma krovy a následně díru vybourat ? Samozřejmě pozednici potom ukotvit . Jak ? Předem děkuji za rady . Dodávám obrázek pro větší orientaci : ) http://2i.cz/cf82c1eb38

odpovědět

Re: Přeříznutí pozednice   |   odpovídá: Jan Rypl

Tak toto rozhodně nedoporučuji , narušilo by to jak statiku krovu , tak věnec zdiva pod pozednicí. Řešení byl měl stanovit projektant nebo lépe statik přimo na stavbě s ohledem na vliv zatížení konstrukce , včetně účinku větru a sněhu v danné lokalitě stavby.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Přeříznutí pozednice   |   odpovídá: N/A

Dobrý večer pane Kučero ,
Pan Rypl samozřejmě nedoporučuje jakýkoliv neodborný zásah s ohledem na narušení statiky krovu , což radí velice dobře. Stále se potkáváme se zákazníky , kteří říznou a nepřemýšlí. Jinými slovy " to překáželo". Z jedné fotky není možné odpovědět korektně. Každopádně neztrácejte naději. Než provedete jakýkoliv zásah , tak je nutné stav skutečně odborně zhodnotit statikem , či zkušeným tesařem.
V pravém dolním rohu je zřetelný vazný trám- usuzuji že jsou v geometrii vazby vaznice , sloupky , panty. Takto provedená vazba přenáší síly do vaznice směrem dolu a nezatěžuje pozednice silami směrem z obvodu. V případě , že vaznice nemáte , jedná se pouze o jednoduchou vazbu , která vyžaduje bezchybné osazení pozednic- síly se přenáší jak dolů do podezdívky , tak směrem z obvodu. Z vaší fotky si troufnu říci , že jedná o plnou vazbu , něboť vidím ocelové táhlo uchycené do dřevěného táhla. Dále bych řekl , že není zhotoven ŽB venec. Podezdívka je tvořená pouze pálenými cihlami? Zdůrazňuji nyní mě neberte pevně za slovo ! V případě dodatečného dokotvení lze zřejmě pozednici předělit - pásovinou do zdravého podlahového trámu. Bez obav mne kontaktujte www.dorf.cz

odpovědět

Re: Přeříznutí pozednice   |   odpovídá: M.Dorotík

Přeříznutí pozednice je možné , ovšem jen za předpokladu nepřítomných vodorovných posouvajících sil. Ono i tak to lze v některách případech řešit , ale v každém případě bude nutné tuto úpravu posoudit staticky.
Tedy , pokud vůbec vznesete takový dotaz , bez odborného posouzení nic neprovádějde - následky by mohly být fatální. Vyhledejte statika a nechte posoudit , zda je to možné a jaké úpravy konstrukce budou potřeba.
Každou takovou situaci je nutno posoudit samostatně!

Ing. M. Dorotík, technický poradce

E-mail: projekce@taros-nova.cz

TAROS NOVA s.r.o., Chodská 697, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm

Vazníky sbíjené, lepené, projekce, statika, střechy na klíč, folie, izolace, krytiny, krovy, vazníky...

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Přeříznutí pozednice  (č. 9375) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy