eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Vhodnost aplikace parozábrany a tloušťka izolace

Autor: N/A 27. 1. 2013

prosím o radu , chtěl bych v rámci rekonstrukce dodatečně zateplit lehkou dřevostavbu (zahradní chatka ) , s ohledem na konstrukci mohu použít tloušťku izolantu max. 80 mm , vím , že to je nedostatečné , ale pobyt v chatce předpokladám pouze v příznivějším období. Nevím si rady , zda-li použít parozábranu , kde se bude srážet voda při takto malé tloušťce izolantu? Je vůbec vhodné izolovat vatou , nebo by bylo vhodnější použít jako izolant polystyren a nepoužít parozábranu. Skladbu stěny plánuji takto: venkovní palubky 19 mm , difúzní folie , 80 mm izolace , parotěsná folie , vnitřní dřevěné palubky 12 mm. Střecha je pultová , skladba stejná , pouze z venku plech. Je potřeba i u svislé stěny dodržet z venku odvětrávací mezeru (bude to vzhledem k původní konstrukci obtížně proveditelné a to i u střechy ).

odpovědět

Re: Vhodnost aplikace parozábrany a tloušťka izolace   |   odpovídá: Jan Rypl

a ) V první řadě při instalaci palubek přímo na parozábranu dojde vlivem prokotvení hřebíky k výraznému narušení parotěsnosti/vzduchotěsnosti parozábrany , tj. bylo by potřeba buď mezi parozábranu a vnitřní palubky vložit pásku Jutafol SP 1 (v místě pronikajících hřebíků ) , nebo při zabudovaných prvcích inž. sítí v palubkách pak mezirošt , např. z latí.
b ) pokud mezi vnější difúzní membránou a venkovními palubkami (bedněním s plechovou krytinou ) nebude funkční ventilační vzduchová mezera , hrozí velké riziko kondenzací na spodní straně palubek (či bednění střechy ). Navíc vzniká riziko přehřívání konstrukce v létě a k výraznému nárůstu tepla v interiéru.
c ) Pokud bude tepelná izolace jen mezi 80 mm hranoly , bylo by vhodné použít vatu s co nejnižší lambdou (0 ,032-0 ,033 W/m.K ) , ale i tak dosáhnete asi jen na 50% požadované hodnoty pro zateplení stěny (u střechy ještě méně ). Navíc vzniká velké riziko , že v zimě při velkých mrazech bude docházet ke kondenzacím na parozábraně v ploše vůči nosným hranolům , a čím větší bude jejich šířka , tím větší vzniká toto riziko.

Asi by bylo vhodnější spojit se telefonicky a skladbu dořešit.

Základní info najdete na :
http://e-shop.juta.cz/katalog/psf/aplikacni%20manual%2004_2012.pdf

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Vhodnost aplikace parozábrany a tloušťka izolace   |   odpovídá: Luděk Kovář

Dobrý den pane Mastych ,
veše obyvy jsou zcela oprávněné. 80 mm minerál.vaty je hodně málo. Tepelný odpor to představuje R=2 ,16 m2W/K. Vata je hodně nasákavá. Při sezónním vytápění je riziko navlhnutí vaty. Parozábrana bude fungovat při trvalém vytápění. Lepší by bylo , tam nedávat nic. Pojistná hydroizolace difúzní z exteriéru (větrotěsná zábrana ) vám zajistí kondenzaci pod ní. Nebude to fugovat. Když tam nebude nic , tak to fungovat bude , ale budemo muset hodně topit. Polystarém je lepším řešení. Má teplený odpor R=2 ,1 m2W/K. Problematické jsou spoje desek. Musí mít ozub a spoje přelepit parotěsnou páskou. Další možností je použít PIR izolace , puren FD-L (oboustranně hliník , (lambda 0 ,022 W/K ) , spoj ozub. Tepelný odpor R=3 ,63 m2W/K. Výrazně lépe izoluje. Zde nehrozí nebezpečí nasákání do izolace. Hlíkový povrch se přelepí hliníkovou parotěsnící páskou a místa sloupků dtto. V létě se vám nebude stěna prohřívat.
Pokus se rozhodnete pro toto řešení , zašlete nám konmkrétní rozsah , řez stěnou a my vám zpracuje teplně technický výpočet , kalkulaci a nabídkovou cenu. Izolační desky jsou skladem v Jihlavě. Dopravu zajišťujeme.
www.puren.cz

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Vhodnost aplikace parozábrany a tloušťka izolace  (č. 9353) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy