eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Zateplení stříkanou pěnou??

Autor: N/A 20. 12. 2012

Dobrý den , budeme izolovat podkroví (rozestavěné ) novostavby RD a uvažujeme o stříkané pěně („Chytrá pěna“ nebo „Chytrá izolace“ – Icynene ). Střecha sedlová se sklonem 40 stupňů. Šikmá část v obytném podkroví: pálená krytina Bramac (Braas ) , latě , kontralatě , kontaktní vysocedifuzní podstřešní membrána ECO – TOP 290 , krovy 16 cm hloubka. Strop v podkroví bude ze sádrokartonu , nad ním na kleštinách desky (ev. pro obsluhu nezateplovaného půdního prostoru v nejvyšším bodě cca 170 cm ). Oproti projektu pro ohlášení stavby dodavatel střechy vypustil bednění z prken pod izolační membránou , záklop jsme se nechali přesvědčit , že není až tak důležitý. Dle projektu máme izolovat pomocí vaty ISOVER RIO (min 24 cm ) + všude parozábrana. V podkroví je i koupelna.

Zvažujeme nahradit vatu 16 cm pěny. Prý se může stříkat přímo na difuzní fólii , vzduch. vrstva ke krytině by měla být zachována , vodorovné části pak mezi SDK a „podlahu“ půdy. Parozábranu nám doporučili pouze nad koupelnou.

Prosím o Váš názor a doporučení , zejména čím zateplit a co doplnit , resp. je něco špatně? Zdravé
a účinné zateplení bez zbytečného rizika plísní atp. je pro nás zásadní.

Děkuji!

odpovědět

Re: Zateplení stříkanou pěnou??   |   odpovídá: Jan Rypl

Nejsem příznivcem stříkání zejména lehké (vysoceexpanzní , s otevřenými póry ) PUR pěny přímo na podstřešní membránu.

Vzniká riziko a mám zkušenosti s tím , že vysocenapěňující pěna pak může nadzdvihnout podstřešní membránu , kde pak dojde k výraznému snížení ventilačního profilu ventilační mezery nad membránou (či její úplné znehodnocení ) což má za následek nefunkčnost konstrukce po stránce možnosti odparu vodních par (zejménu v případě paronepropustných střešních krytin ) či výraznou degradaci živostnosti krytin (ztráta záruky ) a problém s teplotní stabilitou podkroví v letním období (přehřívání ). Zároveň vyboulení membrány pak navádí vodu pod nepodtěsněné kontralatě s následným protékáním do konstrukce.

Proto pokud už chcete aplikovat lehkou PUR pěnu , doporučuji aby podstřešní membrána byla podložena prkenným bedněním (se štěrbinami mezi prkny max. 3 mm ) tak , aby k vyboulení pěnou nemohlo dojít. Nezapoměňte , že pod lehkou PUR pěnou musí být provedena parotěsně-vzduchotěsnící vrstva , tj. stejně jako v případě použití tepelné izolace - vaty , a to nejen u koupelny. Lehká PUR pěna není ani vzduchotěsnící ani parotěsnící vrstvou.

Podrobnosti telefonicky.

Jan Rypl , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Zateplení stříkanou pěnou??   |   odpovídá: N/A

samozřejmě že s nadzvednutím folie by jste mohl mít pravdu , ale technologie stříkání je taková , že prvne na folii striknete velmi maly film ktery se vlastní vahou provesi a po nekolika vterinach zatvdne a vytvoří takovy vydutý krunyrek ( a tím i voda nejde do krokví , stresních latí a horní folie je porad vhodna na odtok vody ) a potom se teprve strika izolační pěna.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Zateplení stříkanou pěnou?? (č. 9330) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy