eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

kontralatě

Autor: N/A 4. 12. 2012

Dobrý den chci se optat na kontralatě.Předělávali jsme podkroví na otcově domu a narazili jsme na problém jestli dát kontralatě otec je nechtěl z důvodu že by musel uskočit střechu o tu kontralat.davali jsme staré tašky protože jsou ještě dobré.je tam hydrofobní folie.ted sněžilo a pod taškami byl sníh ,který tál a prosakoval skrz folii.stane se něco když tam nejsou....děkuji za odpověd.

odpovědět

Re: kontralatě   |   odpovídá: Jan Rypl

Nad podstřešní fólií či jakoukoliv jinou hydroizolační vrstvou umístěnou pod skládanou střešní krytinou vždy musí následovat kontralatě tak aby tyto vrstvy mohly být odvodněny (odtoku vody nebránila žádná překážka ). Pokud jsou střešní latě přímo na hydroizolační vrstvě , není umožněno ani odvodnění hydroizolační vrstvy (zároveň dochází k protékání přes hřebíky střešních latí = nefunkčnost fólie ) , ani odvětrání střešní krytiny ventilační mezerou mezi kontralatěmi (= většinou ztráta záruky na krytinu ) a pokud není ventilační mezera ani pod hydroizolační vrstvou (fólií ) , pak vzniká riziko vzniku neodpařitelných kumulujících se kondenzací uvnitř konstrukce (chybí ventilační mezera umožňující bezproblémový odpar ) a dále přehřívání konstrukce a podkroví v letním období (rozpálená střešní skladba není chlazena proudícím venkovním vzduchem ). Mezi střešní latěmi ventilace nevzniká , za ventilaci se považuje jen proudění vzduchu šikminou či vertikálou. Pokud nedojde k opravě , současná situace se může neustále zhoršovat , jelikož díky absenci ventilace může dojít dokonce i k úplnému tepelnému rozpadu fólie.

Asi by bylo vhodnější spojit se telefonicky.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: kontralatě   |   odpovídá: Luděk Kovář

Pane Havlíček ,
pokud opravujete - předěláváte starou střechu s krytinou , tak vám doporučuji postupovat dle doporučených a ověřených způsobu. Každý výrobce krytin vám doúporučuje skladbu krytiny na latích.
Jednoznačně , vynechání kontralatí , je chybou a prostor pod krytinou není větraný. Krytina je ve vlhku , což je chybné , a nemůže vysychat. Snižuje se její životnost. Do střechy vám může zatékat stájící voda pod krytinou a tepelná izolace přestane izolovat.
Více na www.puren.cz

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


kontralatě (č. 9316) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy