Vikýř - skladba zateplení
Autor: N/A 18. 7. 2012
Přeji hezký den ,
jaké je ideální zateplení sedlového vikýře na bocích. Mám zatím dřevěnou konstrukci , bočnice jsou obité dřevenými deskami o síle cca 2 cm. Jak správně zateplit zvenku a zevnitř? Někdo mi radil:
5 cm extrudovaný polystyren
dřevěné desky
paropropustná folie
polystyren 100 mm
vata Knauf 60 mm
parotěsná folie
palubky.
Je nutná ta paropropustná folie? Jedná se mi i o to , aby mi dřevěné desky nějak neuhnívaly:- )
Re: Vikýř - skladba zateplení | odpovídá: Jan Rypl
Konstrukce stěny nesmí překročit součinitel teplené vodivosti U 0 ,30 W/m2.K , tj. v tomto směru (pokud u polystyrénů předpokládám lambdu ne větší jak 0 ,037 a u vaty 0 ,039 ) Vaše konstrukce toto splní. Problém je ale v difúzní bilanci konstrukce , kde rosný bod je v tepelné izolaci pod vnějšími dřevěnými deskami (předpokládám OSB ) a na vnější straně je jen 50 mm polystyren s nějakou stěrkou , mřížkou a omítkou. Tj. za rosným bodem kontrukce směrem k exteriéru jsou nízkodifúzní materiály výrazně omezující možnost odparu z rosného bodu konstrukce do exteriéru. V tomto případě tedy parozábrana v konstrukci být musí , a navíc je potřeba použít vysoceparotěsnou parozábranu (např. Jutafol Reflex N 150 ). Ale pokud budou palubky přímo na parozábraně , pak je potřeba na provedenou parotěsně slepenou a napojenou parozábranu (na všechny místa kam do parozábrany budou pronikat hřebíky palubek ) nalepit pásku Jutafol SP 1 nebo Jutadach TPK Super tak , aby pronikající hřebíky parotěsnost parozábrany nepoškodily.
Detaily aplikace parozábrany najdete na :
http://e-shop.juta.cz/katalog/psf/aplikacni%20manual%2004_2012.pdf
Podrobnosti můžeme řešit telefonicky.
Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045
Jan Rypl, manažer aplikací
JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem
Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.
Re: Vikýř - skladba zateplení | odpovídá: Luděk Kovář
Vážený pane ,
neuvádíte , co bude na vnější straně. Pravděpodobně budete mít omítku na polystyrénu.
Kombinace mibnerální izolace s polystyrénem je nebezpečná skladba z důvodu možné kondenzace vhlkého vzduchu ve skladbě pod polystyrénem. Pokud nebude parozábrana 100% a to se obvykle nepodaří , potom může docházet k zavlhání.
Doporučuji skladbu a provedení spočítat na vlhkostní bilanci a tepelné ztráty.
Pokud by jste měl na vnější straně plech , palubky či jiný obklad , potom vám můžeme nabídnou tepelnou izolaci puren PIR , kladenou před (na stranu exteriéru ) dřevěnou nosnou konstrukci. Bude vám postačovat tl. 120 mm. Tato naše skladba vyhovuje ČSN a bilanci vlhkosti.
V případě zájmu se na nás můžete obráti k dořešení vašeho požadavku.
www.puren.cz
Re: Vikýř - skladba zateplení | odpovídá: N/A
Ještě doplnění.
Citovaná paropropustná fólie dle mého názoru v takové konstrukci být nemusí , ale pokud tam bude a zůstane , pak se musí jednat o vysocedifúzní membránu (např. Jutadach ) , tj. nesmí se jednat o slabě difúzní fólii ( s Sd větší jak 0 ,3 m ).
Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045
Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.