eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Odvětrávání částečně zateplené šikmé střechy

Autor: N/A 26. 6. 2012

Dobrý den ,
chtěl bych se zeptat na odvětrávání nově vytvořeného zateplení ve starším domě. Šikmá střecha bude zateplena částečně , v dolní části ve svislém asi třímetrovém pásu. Firma položila novou krytinu - Dakora na fólii startbar na stávající bednění z desek nabitých na krokve. Stěna fasády je dozděna až k těmto střešním deskám. Taktéž podlaha nezateplené nejvyšší části střechy je dobetonována až k těmto střešním deskám. Zateplená část střechy tak bude zcela uzavřena bez větrání. Podle mne by měla být v zatepleném prostoru funkční provětrávací mezera. Firma mi však tvrdí , že ta mezera tam být nemusí. Mohu se zeptat , má firma pravdu? Pravda je , že ani u ostatních budov v okolí s podobným typem krytiny kladeným na bednění a zatepleným podkrovím jsem větrací mřižku u žlabu neviděl.Děkuji

odpovědět

Re: Odvětrávání částečně zateplené šikmé střechy   |   odpovídá: Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

Dobrý den ,
šikmá střecha musí být větraná. Velikost větracích otvorů záleží na skonu střechy a lze využít tabulku z normy ČSN 73 1901 z roku 2011 na str. 48 v příloze E.

Pro nejběžnější sklon 25-45° je to 40 mm.

S pozdravem

Ing. Karel Sedláček, produktový manažer

E-mail: karel.sedlacek@saint-gobain.com

SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o., Masarykova 197, 517 50 Častolovice

Výroba tepelných, zvukových a protipožárních izolací z minerální vlny.

odpovědět

Re: Odvětrávání částečně zateplené šikmé střechy   |   odpovídá: N/A

Pane Michal ,
je potřeba pro posouzení uvést celou skladbu střechy , druh materálu včetně tloušťěk. Jinak je obtížné se vyjádřit. Pro některé izolace větrání nemusí být.
www.puren.cz

odpovědět

Re: Odvětrávání částečně zateplené šikmé střechy   |   odpovídá: N/A

Děkuji za odpověď. Skladba je tedy krytina Dakora , Starbar , desky na krokvích , 4cm mezera , izolant minerální vata 20 cm , pározábrana , sádrokarton podhled. Ta 4cm mezera je ze všech stran uzavřena , jak jsem psal výše obezděna v zazděném prostoru. Omlouvám se , že jsem toto neuvedl. Díky.

odpovědět

Re: Odvětrávání částečně zateplené šikmé střechy   |   odpovídá: Jan Rypl

Při takové aplikaci , kde byť vysocedifúzní krytina je podložena nízkodifúzním podkladním pásem - což je Váš případ (s Sd výrazně vyšším jak 0 ,3 m ) , pak střešní plášť fakticky vyrazně omezuje možnost odparu vodních par z konstrukce do exteriéru , tj. kde jedinou možností jak zabezpečit možnost odparu vodních par z rosného bodu konstrukce (aby v konstrukci nevznikalo riziko vzniku kumulujících se neodpařitelných kondenzací ) je pod bedněním krytiny vytvořit funkční ventilační vzduchovou mezeru. Tj. v tomto případě ventilace pod bedněním by být měla , tj. tak aby konstrukce vyhověla jak na ČSN 731901 Navrhování střech , tak na ČSN 730540 Tepelná ochrana budov , část 2 Požadavky , hlava 6 Šíření vlhkosti konstrukcí.

Pokud pod bedněním ventilaci vytvořit nešlo , pak měla být na bednění použita vysocedifúzní membrána (např. Jutadach 135 ) a následně kontralatě (ventilační mezera ) a pak krytina na střešních latích (nebo na dalším bednění ). Tj. aby ventilace fungovala nad původním prkenném bedněním.

Dimenzace ventilační mezery (a otvorů pro vstup a výstupu vzduchu ) závisí na sklonu střechy a délce krokví.

Podrobnosti můžeme řešit telefonicky.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Odvětrávání částečně zateplené šikmé střechy (č. 8913) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy