eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

jakou parozábranu použít přímo na podhled

Autor: N/A 30. 7. 2011

Dobrý den , vzhledem ke skladbě stropu potřebuji umístit parozábranu přímo na rošt mezi izolaci a podhled z palubek , kde nebude žádná další vzduchová mezera. V tomto případě vždy uvádíte nutnost použít vysoce parotěsné folie např. Jutafol reflex. Můj dotaz je , zda důvodem použití vysoceparotěsné folie je pouze kompenzace snížené celkové parotěsnosti systému v důsledku perforace folie v místě spojovacího materiálu podhledu s roštem? Pokud ano , tak v případě podlepení v budoucích místech perforace těsnící páskou před montáží podhledu , což stejně doporučujete v místnostech se zvýšenou vhlkostí , je tedy opravdu opodstatněné použítí výrazně dražší hliníkové folie , při které v mém případě reflex efekt bude nulový , nebo stejně dobře poslouží i středně paropropustná folie např. Jutafol N 140?

odpovědět

Re: jakou parozábranu použít přímo na podhled   |   odpovídá: Jan Rypl

Žádná parozábrana by neměla být přímo pod deskou SDK (nebo jiným podhledem ) tak , že ji budou perforovat vruty desky SDK (či hřebíky ). Nejen , že u reflexní fólie pak dochází ke ztrátě reflexní funkce , ale díky perforaci vruty pak dochází k drastickému snížení parotěsné účinnosti a vzduchotěsnosti jakékoliv parozábrany. Navíc pak vznikají i problémy s instalacemi inž. sítí , kde jakákoliv zásuvka , vypínač či bodové svítidlo udělá díru do parozábrany čímž dojde k naprosté ztrátě funkčnosti parozábrany.

Pokud tedy byl vytvořen rošt pro desku SDK (či jiného podhledu ) , pak je vhodné na něj naaplikovat parozábranu (u klimatu obytného prostoru stačí Jutafol N , u koupelny Jutafol Reflex nebo Jutafol NAL ) parotěsně ji spojit a napojit a pak na parozábranu namontovat další CD profily na jezdcích (viz. foto přílohy ) křížem vůči profilům původního roštu , kde vruty jezdce se podlepí páskou Jutafol SP 1 , a deska SDK (či jiný podhled ) se namontuje až na tento mezirošt. Podhled se pak sníží jen o 28 mm. Místo tohoto rošt lze použít i např. dřevěnou lať. Pokud by ale měly být do desky SDK (či jiného podhledu ) instalovány bodová svítidla , pak by bylo nutné tento mezirošt vytvořit na přímých závěsech (opět s podtěsněním přímého závěsu páskou Jutafol SP 1 ) tak , aby těleso bodového svítidla nejen neprocházelo parozábranou , ale vůbec se parozábrany ani nedotýkalo.

Pokud by v desce SDK (či jiného podhledu ) nebyly žádné prvky inž. sítí , pak by bylo možné aplikovat desku SDK (či jiný podhled ) i přímo na parozábranu (u klimatu obytného prostoru stačí Jutafol N , u koupelny Jutafol Reflex nebo Jutafol NAL ) ale s tím , že na parozábraně bude v místech průniků vrutů desky SDK (či hřebíků jiného podhledu ) nalepena těsnící páska Jutadach TPK Super. Tj. tak , že vrut desky SDK (či hřebík jiného podhledu ) pronikne nedříve do této pásky a teprve pak do parozábrany. Vzniká však problém s parotěsným napojením parozábrany v detailu na navazující zeď u UD profilu.

Základní detaily najdete v Aplikačním manuálu na : http://www.juta.cz/APLIKACNI-MANUAL_2010_souhrn.pdf

POZOR ! Nejdříve potřeba vybudovat parozábranu zateplené obálky budovy (stropy , šikminy , popříp. lehké obvodové stěny ) a teprve pak je možné k ní dobudovat lehké příčky.

Další konzultace prosím telefonicky. Děkuji.

S pozdravem

Jan Rypl
Tel.: 602 194 045
rypl@juta.cz

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: jakou parozábranu použít přímo na podhled   |   odpovídá: N/A

Děkuji za odpověď , ikdyž jsem se ptal na něco trochu jiného. Z vaší odpovědi přesto nepřímo usuzuji , že nutnost použití vysoceparotěsné folie typu AL či REFLEX aplikované přímo na podhled (bohužel v mém případě nemohu na folii vybudovat další rošt pro podhled ) není opodstatněné? Stačí tedy středně parotěsná typu N , za podmínky , že kotvící hřebíky palubkového podhledu procházející folií budou podlepeny páskou TPK SUPER. Zajímá mě váš odborný názor , zda je lepší funkčnější řešení pro standartní obytný prostor použítí folie typu N+podlepení hřebů či folie REFLEX bez podlepení? Nebo jsou obě řešení funkčně naprosto srovnatelná?

odpovědět

Re: jakou parozábranu použít přímo na podhled   |   odpovídá: Jan Rypl

Pokud pod konstrukcí v prostoru interiéru není tepelně vlhkostně namáhaný prostor , např. koupelna bez nucené ventilace ventilátorem , a skladba nemá problém s možností odparu vodních par z rosného bodu v tepelné izolaci do exteriéru , pak je vhodnější použít Jutafol N + těsnění páskou Jutadach TPK Super , než jen Jutafol Reflex bez těsnění.

Další konzultace prosím telefonicky.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: jakou parozábranu použít přímo na podhled   |   odpovídá: N/A

Ještě mám na Vás dotaz , jaké vypnutí parotěsné zábrany doporučujete? Mám na mysli , zda je jedno , pokud bude parozábrana v mém případě umístěná přímo nad podhledem z palubek položená s větší vůlí cca 10cm v místech , kde bych potřeboval umístit bodová svítidla. Zábrana by tím pádem nebyla porušena jejich instalací , neboť by vytvořila nad nimi jakousi neporušenou kapsu. V bodovkách bych použil led žárovky , které nehřejí a nebudou folii tepelně namáhat. Folii bych použil JUTAFOL REFLEX 150 , jenž nemá pokovenou vnější vrstvu , která by se snad mohla dotýkat konstrukce bodovek ,případně bych pro jistotu nad ně ještě umístil jakýsi květník , který by nedovolil dotyku parozábrany s paticí bodovky. Vím , že obecně nedoporučujete položit zábranu přímo na podhled , ale v mém případě si opravdu již nemohu dovolit snížení stropu dalším roštem. Místa kotvících prvků podhledu samozřejmě podlepím TPK super , tak snad tato realizace bude dostatečná i pro koupelnu bez ventilátoru?

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


jakou  parozábranu použít přímo na podhled (č. 8505) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy