eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Tašky nebo lehká krytina

Autor: N/A 30. 5. 2011

Dobrý den ,
chystám se na rekonstrukci střechy staré cca 70 let. Současná skladba je krokve , latě , tašky (bez záklopu ) , sklon 45 st. Při rekonstrukci chci střechu zateplit a vybudovat podkrovní místnost , to znamená že přibude prkenný záklop , kontralatě , folie , izolace , parozábrana , podhled. Stávající krokve jsou 5 ,5 m dlouhé průřezu 13x11 cm ve vzdálenosti 1 m od sebe. Mám obavy , že při použití taškové krytiny by mohly být krokve neúměrně namáhány. Bude lepší tedy použít nějakou lehkou krytinu nebo můžu bez obav použít opět tašky? Díky za rady.

odpovědět

Re: Tašky nebo lehká krytina   |   odpovídá: Haška Ondřej

Dobrý den , prosím koukněte na http://www.satjam.cz/web/structure/jak-usetrit-6.html je zde spoustu rad proč zvolit lehkou střešní krytinu - např. Úspora č. 4 - snížení nákladů při dimenzování krovu.
Budete-li počítat s lehkou střešní krytinou , která je 8 až 10 krát lehčí než pálená nebo betonová krytina již od počátku , projektant bude moci dimenzovat krov tak , že ušetříte podle typu a velikosti střechy 0 ,5 až 1 ,5 m3 dřeva. Díky krytinám SATJAM lze také od počátku počítat s menším sklonem střechy - již od 10°. Takový spád pak nabízí úsporu místa a výrazně lepší využití podkrovních prostor pro vlastní bydlení.
Takže , až budete spolu s projektantem rozhodovat , čím nahradit Vaší starou těžkou krytinu nebo jaký střešní plášť ponese Váš nový dům , nezapomeňte , že již samo rozhodnutí pro lehkou střešní krytinu SATJAM znamená úsporu.
Ondřej Haška , Satjam.

Zákaznické oddělení, technický poradce

E-mail: ondrej.haska@satjam.cz

SATJAM, s.r.o., Michalská 18, 710 00 Slezská Ostrava

Lehké střešní krytiny, trapézové plechy a okapové systémy.

odpovědět

Re: Tašky nebo lehká krytina   |   odpovídá: Jan Rypl

Váha střešní krytiny z hlediska všech vlivů působící na zatížení nosné střešní konstrukce jsou jedním z posledních vlivů. Nevím proč do konstrukce chcete aplikovat navíc ještě prkenný záklop , který výrazně konstrukci staticky zatěžuje a finančně prodražuje , když kontralatě lze aplikovat přímo na podstřešní membránu (např. Jutadach 115 ) , jež bude aplikována přímo na krokvích , tj. bed prkenného záklopu. Viz. apl. podklady na : http://www.juta.cz/APLIKACNI-MANUAL_2010_souhrn.pdf

Největší zatížení střešní konstrukce vzniká od účinku zatížení sněhem a větrem. Tj. pro statiku konstrukce je důležité zjistit v jaké sněhové a větrné oblasti se stavba nachází , tj. jaké musí snést zatížení od těchto vlivů. V současné době navíc požadavky na toto zatížení výrazně narostly (ČSN EN 1991 - 1-3 - vítr , ČSN EN 1991 - 1-4 sníh ). Čím vyšší je sněhová a větrná oblast , tím více se de facto ztrácejí rozdíly vlivu těžké nebo lehké střešní krytiny vůči působení na nosnou konstrukci střechy.

Pro stanovení vyhovující či nevyhovující konstrukce z hlediska zatížení je však potřeba zjistit nejen rozteče krokví a jejich profil , ale i vzdálenost podpor na které krokev leží (vaznice-pozednice-hřeben ).

Další můžeme řešit telefonicky.

Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Tašky nebo lehká krytina (č. 8424) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy