eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Likvidace eternitu

Autor: N/A 27. 2. 2011

Dobrý den ,

chtěla jsem se zeptat , soused zvažuje , že eternit ze staré střechy zakope na své zahradě , která sousedí s naší zahradou. Může to mít pak škodlivý vliv na to co pěstuji na své zahrádce , ovoce , zelenina , slepice , vajíčka atd? Mohlo by se uvoňovat něco do podzemních vod a já bych pak měla zeleninu , ovoce atd. vypěstované hned vedle na své zahradě plné škodlivin právě z takto zakopaného eternitu vedle mé zahrady? Jsem opravdu hodně nazlobená. Děkuji za odpověď Denisa Skoupá.

odpovědět

Re: Likvidace eternitu   |   odpovídá: Ing.Ivan Zindulka

Azbestová vlákna jsou pro člověka škodlivá v případě , kdy se dostanou do jeho plic. Tato vlákna se mohou uvolnit při manipulaci tj. například při demontáži ze střechy , při převážení apod. Pokud by byl eternit uložen v zemi , nepředpokládá se , že by nějakým způsobem mohl ovlivnit okolní prostředí – azbest je nerozpustný , odolný většině zásad i kyselin.

Jinou záležitostí je legislativní postup a předpis nakládání s odpady.
Občan : S odpadem musíte nakládat ve smyslu právních předpisů. Tj. předat na vyhrazeném místě oprávněné osobě. Pokud se jedná o občany spadají pod obec , která je původcem , obec zajišťuje svými právními předpisy způsoby nakládání s odpadem , většinou to je místní vyhláška o odpadech.

Závěr:
Pokud soused zakopává na zahradě „eternit“ porušuje příslušné ustanovení zákona o odpadech. Neznalost zákona ho neomlouvá.

Ing. Ivan Zindulka, technický poradce

E-mail: ivan.zindulka@cembrit.cz

CEMBRIT CZ, a.s., Lidická 302/91, 266 01 Beroun

Největší výrobce vláknocementové střešní krytiny ve střední Evropě.

odpovědět

Re: Likvidace eternitu   |   odpovídá: N/A

Dobrý den ,
azbest obsažený ve starém eternitu je rakovinotvorný. Pokud je mi známo , tak na speciálních skládách se ukládá po několika kusech zabalený do igelitových pytlů a ještě je ta skládka izolovaná... Je pravda , že uložení je velice drahé , vychází to až na 30 000 za jeden malý kontejner.
Nedá se nic dělat , uložení na sousední zahradě bych nepřipustil ani za nic , to bych klidně i volal policii , přestože to asi bude znamenat konec dobrých sousedských vztahů a v horším případě začátek naschválů. Ono to asi dopadne tak , že eternit ze sousední střechy záhadně zmizí během Vaší dovolené , jak to tak bývá...

odpovědět

Re: Likvidace eternitu   |   odpovídá: N/A

Dobrý den ,
píšete , že uložení malého kontejneru stojí 30 000 ,- Kč , máte s tím zkušenost? Jak malý máte na mysli ten kontejner? Děkuji

odpovědět

Re: Likvidace eternitu   |   odpovídá: N/A

V zemi ,neškodí pouze na vzduchu při manipulaci.paní má velké oči.i voda ze sudů ze střechy etrnitové je absolutně neškodná.at si zakopává co chce.mít takovouhle sousedku to musí být paráda co se zajímá co druhý dělá na zahradě.a chtěl bych vidět jak na skládce to ukládají do pytlů zvlášt.policii volat?vy jste ovce tupé

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Likvidace eternitu (č. 8319) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy