eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

K folii Guttafol Sunflex

Autor: N/A 19. 7. 2010

Dobrý den ,
v obchodech je nabízena speciální izolační a parozábranná folie Guttafol Sunflex , která údajně nahradí 5cm vrstvu minerální vlny. Dá se tomu rozumět tak , že 2 folie na sobě , popřípadě s mezerou či mezivrstvou nahradí 10 cm a 4 folie 20 cm minerální vlny? Z hlediska prostupu tepla nevidím důvod , proč by tomu tak nemělo být. Na druhé straně si ale nedovedu představit podkroví izolované od střechy pouze 4 foliemi uvedené značky . Nebo ano? Prosím o pokud možno jednoznačnou odpověď a předem děkuji. M.Š.

odpovědět

Re: K folii Guttafol Sunflex   |   odpovídá: Luděk Kovář

Pane Štangl ,
jde o obchodní trik na zákazníka.
Jednoduchý postup - zjistětě si tepelnou vodivost materiálu (lambda W/mK ). Pak si zjistíte tepelný odpor R. R= tl.materiálu dělena lambdou. Takto porovnáte jednotlivé materiály a dojdete k závěru , že jste byl oklamán.

Ing.Luděk Kovář , technický poradce
puren GmbH , zastoupený Jitrans-Trade s.r.o.
www.puren.cz

odpovědět

Re: K folii Guttafol Sunflex   |   odpovídá: Jan Rypl

Nikoliv !!!

Materiál nemá refl. vrstvu z čisté AL fólie s hodnotou epsilon cca 0 ,017 (s vysokou reflexí ) , ale jen jednostranně pokovenou PES fólii (viz.: http://www.gutta-cr.cz/text/sunflex_al.htm ) , kde PES hliník překrývá (výrazně reflexi snižuje ). Díky tomu emisivita tohoto materiálu bude okolo hodnoty epsilon 0 ,430 , kde navýšení tepelného odporu sousedící 4 cm vzduchové mezery bude naprosto niminální a dosáhne tepelného odporu cca 0 ,30 W/m2.K , a rozhodně tedy nenahradí 5 cm minerální vlny (a to ani vlny s tou nejhorší lambdou ). Aby takový materiál nahradil alespoň 4 cm vaty , musela by být emisivita reflexní vrstvy okolo hodnoty 0 ,017 , tj. aby pomocí reflexe tep. odpor sousedící 4 cm vzduch. mezery dosáhl hodnoty cca 0 ,75 W/m2.K. Tj. jako 4 cm vaty s laboratorní lambdou 0 ,044 W/m.K (se započínáním faktické lambdy ).

Pokud se bude mezivrstva (vzd. mezera vedle reflexní vrstvy ) místo 4 cm navyšovat na 10 cm , pak bude efekt navýšení tepelného odporu vzduchu reflexí výrazně menší. Navíc pokud s refl. vrstvou nebude sousedit vzduch. mezera (ideálně o tl. 4-6 cm ) , tj. refl. materiály přímo na sobě , pak žádný efekt reflexe nenastane.

Další můžeme řešit telefonicky.

Jan Rypl , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: K folii Guttafol Sunflex   |   odpovídá: Tomáš Hlubuček

Dobrý den pane Štangle ,

parozábrana Sunflex může nahradit až 5 cm izolační vaty , pokud budou dodrženy veškeré montážní postupy , zejména zachování vzduchové mezery , která je pro reflexi velmi důležitá. Pokud posuzujeme účinnost , nelze zohledňovat pouze tepelný odpor x sílu materiálu , ale je třeba zahrnout do výpočtu i reflexi , která má na účinnost folie zásadní vliv. Pokud byste vytvořil skladbu více těchto folií ze sebou , měla by z pohledu reflexe zásadní vliv pouze ta první , u těch ostatních by se reflexe téměř neprojevila a hlavní vliv by měla již jen vrstva vzduchu uzavřená ve struktuře bublinkové folie.

S pozdravem

Tomáš Hlubuček, technický poradce

E-mail: thlubucek@tart.cz

TART, s.r.o., Vinohradská 91, 627 00 Brno

Termoreflexní stavební folie Sunflex - doplněk izolačních systémů budov.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


K folii Guttafol Sunflex (č. 7967) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy