eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

zateplení

Autor: N/A 18. 6. 2010

Dobrý den , měla bych pár dotazů ohledně zateplení střechy a podlahy.
Složení střechy (sklon větší než 45 st. ) bude následující: krytina , latě+kontralatě , difúzní fólie , 14 cm vaty (lambda 0 ,04 ) mezi krokvemi , 4 cm vaty pod krokvemi , parozábrana Jutafol N110 , rošt na SDK - tam 4 cm vaty a SDK.
1. V části podkroví , kde se nachází schodiště , bychom potřebovali co nejvíce místa. Proto jsem se chtěla zeptat , jestli v tomto místě může být izolace jen 14 cm mezi krokvemi a 4 cm mezi profily pro SDK (a tudíž by byly vynechány 4 cm vaty pod krokvemi )?
2. Musí se parozábrana "lepit" na zdivo , nebo může být nalepená na posledním trámu ?
Dálě jsem se chtěla zeptat , na zateplení stropu v přízemí (nahoře by byl všechen prostor vytápěný ). Strop bude složen z trámů , mezi nimi izolace , pak SDK.
1. Jaká tloušťka izolace by se něla použít?
2. Musí být instalována parozábrana?
Děkuji za Váš čas
H.N.

odpovědět

Re: zateplení   |   odpovídá: Jan Rypl

Současná skladba zateplení 14 cm + 4 cm + parozábrana + 4 cm při použití vaty s lambdou 0 ,040 W/m.K splní normu na zateplení Vaší střechy bez problémů , ale při kombinaci 14 cm + parozábrana + 4 cm sice splní jen tak tak (záleží na šíři kokví a jejich rozteči ) , ale nevyhoví na difúzní bilanci konstrukce , protože poměr tl. vaty nad a pod parozábranou je menší jak 4:1. Musela by se konstrukce provést v kombinaci 14 cm + 4 cm + parozábrana + mezirošt + podhled. Nebo 14 cm + 4 cm + parozábrana + těsnící páska Jutadach TPK Super + podhled , ale v takové skladbě nesmí být v podhledu prvky inž. sítí , zejména bodová svítidla , zásuvky či vypínače. Parozábrana musí být napojena na navazující zdivo (tmelem Jutafol Mastic ). Pokud konstrukce stropu odděluje 2 vytápěné prostory s obdobným tepelně-vlhkostní režimem , pak v konstrukci stropu žádná parozábrana není nutná. Tep. izol. (vata ) v takové konstrukci tedy řeší pouze akustiku (prostorový hluk ) a její tloušťka závisí na tom , o kolik dB má být hluk utlumen. Pozor tato tep. izol. však neřeší kročejový hluk , ten musí být řešen kročejovou izolací pod nášlapnou vrstvou podhlahy a vůči boční navazující konstrukci.

Další viz.: http://www.juta.cz/APLIKACNI-MANUAL_2010_souhrn.pdf

Rypl , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: zateplení   |   odpovídá: Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

Dobrý den , na Vaše dotazy reaguji takto:

1. V části podkroví , kde se nachází schodiště , bychom potřebovali co nejvíce místa. Proto jsem se chtěla zeptat , jestli v tomto místě může být izolace jen 14 cm mezi krokvemi a 4 cm mezi profily pro SDK (a tudíž by byly vynechány 4 cm vaty pod krokvemi )?
Jelikož patrně díky tomu s tímto typem tepelné izolace nesplníte požadovanou hodnotu součinitele prostupu tepla U dle normy , tak bych to nedoporučoval , ale v případě použití kvalitnějšího typu tepelné izolace by to teoreticky molo být možné splnit i v tl. 180 mm.

2. Musí se parozábrana "lepit" na zdivo , nebo může být nalepená na posledním trámu ?
Parozábrana musí být parotěsná , to jest jestli poslední trám je parotěsně spojen se zdivem (je v něm nějak zabudován ) a i spoj parozábrany na trám bude parotěsný tak to lze , v ostatních případech je nutné lepit parozábranu přímo k zdivu (používají se speciální tmely - např. Isover VARIO DS ).

3. Dále jsem se chtěla zeptat , na zateplení stropu v přízemí (nahoře by byl všechen prostor vytápěný ). Strop bude složen z trámů , mezi nimi izolace , pak SDK.
a ). Jaká tloušťka izolace by se měla použít?
Jen z důvodu akustiky (z důvodu tepla izolace být nemusí )
b ). Musí být instalována parozábrana?
V tomto případě ne (prostor nad i pod je vytápěn )

S pozdravem

Ing. Karel Sedláček, produktový manažer

E-mail: karel.sedlacek@saint-gobain.com

SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o., Masarykova 197, 517 50 Častolovice

Výroba tepelných, zvukových a protipožárních izolací z minerální vlny.

odpovědět

Re: zateplení   |   odpovídá: Ing.Luděk Kovář

Paní Němčáková ,
vámi popsaný způsob zateplení mezi krokvemi se prováděl před 10 lety , kdy tloušťka izolace se používala cca 16 (18 ) cm. Toto je dnes při nárustu cen energií zcela nevyhovující. Izolace minerální s lambdou 0 ,04 (laboratorní hodnota ) odpovídá praktické hodnotě lamdba 0 ,044 (zhoršení vlivem vlhkosti , izolace jsou hodně nasákavé ). Pak vám vycházejí tloušťky 200 - 240 mm. Nutno započítat ztráty tepelnými mosty tvořenými krokvemi.
Vhodnějším způsobem je použití kvalitnějších izolací , které lépe izolují a nemusí být tak tlusté. Jde o nadkrokevní zateplení deskami PIR , kde je lambda 0 ,023. Desky jsou nenasákavé , objemově stálé a vlivem teploty pod krytinou se nesmršťují. Desky nehoří , nedýmý a neodkapávají.
Cenově vás bude stát tento typ zateplení stejně jako minerální izolace.
V případě zájmu vám pošlu montážní návod s technickými parametry. Následně vám provedeme cenový návrh včetně tepelně technického posouzení.
www.puren.cz , www.jitrans-trade.cz

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


zateplení (č. 7927) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy