eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Kondenzát v bytě po oteplení

Autor: N/A 21. 1. 2009

Dobrý den.Předloni jsem postavil podkroví v rodinném domě.Starý krov a krytina byli kompletně odstraněny ,provedena nástavba z Ytongu Xella a postaven nový krov - trámy 18cm- s krytinou Tondach-pálená taška Stodo 12.Střecha má dvě úžlabí kde je položen titanozinkový žlab.Skladba izoace podkroví je následující:
krytina ,kontralatě ,paropropustná kontakní fólie ,vata rockwool rockmin 18cm - 10+8 - skládaná přes sebe přes spoje ,parozábraná fólie s odrazovou hliníkovou vrstvou ,6cm vata rockwool rockmin a OSB deska 12mm Kronospan daná na rastru z latí.Letos napadlo trochu sněhu ale byl poměrně dlouho silný mráz.Při náhlém oteplení minulý víkend ,z neděle na pondělí se mi v místě kde se setkává úžlabí s obvodovou zdí objevilo mokro na zdi uvnitř bytu-průsak vody. Jak je možné že se tam objevila voda?

odpovědět

Re: Kondenzát v bytě po oteplení   |   odpovídá: Jan Rypl

Vaše skladba není správná ve věci poměru tloušťky tepelné izolace za a před parozábranou , tj. 18 : 6 cm = 3 : 1 , Správný poměr je min. 4:1. Při Vaší skladbě se může stát , že při promrznutí tepelně vodivého dřeva krokve dojde k posunu rosného bodu až na úroveň parozábrany a v místě pod krokví tedy na parozábraně dojde ke vzniku výrazných kondenzací , které se navíc nemohou přes parozábranu odpařovat. Postupně se kumulují , namrzají a po následném oteplení rozmrznou a vytečou zpět do interiéru.

Podstatně větší možnou příčinou problému je to , že parozábrana není správně provedena , tj. není parotěsně slepena a parotěsně nalepena na navazující a pronikající materiály a konstrukce včetně zdí. Pak je parozábrana naprosto nefunkční , vodní páry interiéru se do konstrukce dostávají naprosto bez regulace a tím se nestíhají odpařovat do exteriéru. V konstrukci kondenzují , kumulují se a zmrznou a po následné rozmrznutí protečou celou konstrukcí až do interiéru.

Je tedy nutné opravit parotěsnící vrstvu tak aby byla parotěsná nejen v ploše ale i ve všech detailech , kde na něco navazuje.

Další viz.: http://e-shop.juta.cz/katalog/psf/aplikacni%20manual.pdf zejména oddíl 10 , 12 , 14 a obr. 15 , 16 a tab. 6.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Kondenzát v bytě po oteplení   |   odpovídá: N/A

Ještě jsem zapoměl dodat že těsně kolem úžlabí prochází komín z přízemí.V přízemí se občas topí krbovými kamny.Bylo by možné aby toto občasné topení mělo vliv na vytoření jevu popisovaného výše?

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Kondenzát v bytě po oteplení (č. 7033) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy