eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Pomoc s rekonstrukcí šikmé střechy

Autor: N/A 9. 3. 2008

Dobrý den , obracím se na Vás s prosbou o pomoc s rekonstrukcí starší (1956 ) sedlové eternitové střechy se sklonem 45°. Skladba byla následující : eternit , térový papír , podbití. Před 2 lety , bylo zatepleno podkroví , se střechou se nic nedělalo a skladba je následující: eternit , térový papír , podbití , 2cm vzduchová mezera , ursa 16cm , ursa 4cm , jutafol N , sádrokarton. Problém s násáváním vzduchu u okapu byl narychlo vyřešen proražením otvorů v každém pásmu mezi krokvemy , odvětrání u střechy nešlo z důvodu ponechání eternitu udělat , byly vyraženy otvory ve štítu (v každém štítu jeden otvor ). Strop v podkroví zateplen , zbytek půdy nad stropem zůstal nezateplen. Z důvodu starších krovů uvažuji pouze o dvou variantách - 1 ) šindel 2 ) plechová krytina lindap. Pokud bych realizoval ať jednu , či druhou , jaká by měla být správná skladba střechy? K variantě 1 bych se přiklonil z důvodu jednoduchosti , ale mám strach , zda mezera mezi vatou a podbitím je dostatečná. U druhé varianty mě láká možnost , dát pl. krytinu na latě a vytvořit vlastně další odvětrávací prostor , otázka je zda nedojde k velkému zvýšení výšky celku nad podbitím. Děkuji předem za odpověd. S pozdravem Kamil Mrázek

odpovědět

Re: Pomoc s rekonstrukcí šikmé střechy   |   odpovídá: Karel Erben

Dobrý den , rozhodně bych volil 2. variantu. Instalaci bonnského šindele přímo na stávající bednění se raději vyhněte - tato krytina má velký difuzní odpor , přitom mezera pod bedněním je zcela nedostatečná. Navíc pochybuji , že jej její tloušťka všude stejná , resp. že není nikde přerušena dotlačením izolace až k bednění. Strhněte eternit , položte kontaktní fólii , kontralatě , latě a pak plechovou krytinu. Nebo strhněte eternit , položte kontaktní fólii , kontralatě , bednění a pak teprve šindel. V obou případech je nutné střešní plášť odvětrat větrací mezerou na okapu a větraným hřebenem. S pozdravem , Karel Erben

Karel Erben, technický poradce

E-mail: karel.erben@vekamaf.com

VEKAMAF spol. s r.o., Na Ládví 18, 182 00 Praha 8

Výhradní dovoz a prodej střešních systémů GERARD pro ČR a SR.

odpovědět

Re: Pomoc s rekonstrukcí šikmé střechy   |   odpovídá: Jan Rypl

Současná střechá má problém v tom , že díky neexisteci ventilačního systému u hřebene (jen ve štítech ) vzniká ventilace střešní skladby jen v polích mezi krokvemi v blízkosti štítových stěn. Všechny ostatní pole mezi krokvemi ve střechu střechy tím ventilaci nemají a hrozí v nich kondenzace vodních par , které se nemohou odpařovat. Navíc jen 2 cm ventilační mezera je naprosto nedostatečná !!

Z hlediska sklonu a tvaru střechy lze provést oboje typy krytin , ale je nezbytné dořešit ventilaci !!! Tj. v každém případě odstranit eternit a térový papír. Na původní bednění položit vysoce difúzní membránu vhodnou na bednění (např. Jutadach 135 ) následně nainstalovat kontralatě tl. min. 40 mm a buď střešní latě a Lindab nebo bednění a asfaltové šindele. Je pak nezbytné ve hřebeni vytvořit hřebenáčové větrání !!!!!

Tím se vodní páry z celé plochy zateplené konstrukce střechy budou moci odpařit skrz bednění a membránu do prostoru kontralatě kde se pomocí působení ventilace dostane do exteriéru.

další viz :
http://e-shop.juta.cz/katalog/psf/aplikacni%20manual%203_2008%20blok.pdf

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail: