eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Odvětrání koupelny skrz strop/střechu-kondenzace?

Autor: N/A 6. 2. 2008

Dobrý den , rekonstruji podkroví RD , kde vzniká koupelna a kuchyň. Tyto místnosti chci odvětrat větrákem a digestoří s odvodem skrz strop (vata 16cm ) a střechu (eternit se sklonem 15° ). Mám obavu , že bude docházet ke kondenzaci odváděného vzduchu v plast.trubce vedoucí od větráku (digestoře ) rovně skrz strop a ven. Větrák i digestoř budou mít zpětnou klapku (větrák má "slídovou" klapku ). Slyšel jsem o speciálních "komíncích či hlavicích nasazených na vyústění trubky" , kde se na vnitřní stěně srazí pára a voda steče jakýmsi odpadem na střechu. Z konstrukčních důvodů nemohu instalovat systém se sifonem pro odvod kondenzátu do kanalizace. Myslíte že mě čekají nějaké problémy nebo stačí mít vyústění trubky nad střechou v minimální délce cca. 20-30cm (aby nezapadal sněhem )+ na konci stříšku? Díky

odpovědět

Re: Odvětrání koupelny skrz strop/střechu-kondenzace?   |   odpovídá: Ing. Pavel Matoušek

Dobrý den ,
jednak je nutno tepelně izolovat vnější plášť trubky odtahu v podstřeší , aby se odváděné páry ochladily co nejméně a vystoupily nad střechu bez kondenzace. K tomu bych doporučoval tepelně izolační potrubní pouzdro , které by mělo mít tloušťku asi 1/2 tloušťky izolace ve střeše , tj. 80 mm. Izolace se nazývá PIPO ALS a je kryta hliníkovou armovanou fólií. Nasazuje se na potrubí a má samolepicí pásku po délce , takže stačí slepit a polohu zajisti převázáním tenkým hliníkovým drátem (3x na metr délky ).
Pouzdro by mělo být vytaženo až nad střešní krytinu , kde by pak měl potrubní pouzdro zajistit proti vlivu deště a sněhu plechový kryt (komínek by měl mít dvojitý plášť - vnitřní plastovou trubku , pak izolaci a nakonec vodotěsné oplechování ). Přesto malé množství par může u ústí kondenzovat a stéct - proto je dobré mít v potrubí koleno nebo sběrací nákružek s odvodem vody hadicí do kanalizace.

Ing. Pavel Matoušek, technický poradce

E-mail: pavel.matousek@rockwool.cz

Rockwool a.s., U Háje 507/26, 147 00 Praha 4

Největší světový výrobce tepelných, zvukových a protipožárních izolací z kamenné vlny.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Odvětrání koupelny skrz strop/střechu-kondenzace? (č. 5070) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy