eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Tepelné mosty trámového stropu

Autor: N/A 12. 10. 2007

Chystáme se zateplit starý trámový strop oddělující obytnou část od neobývané půdy. Skladba stropu je klasická (štuk-rákos-záklop-vzduchová mezera-záklop-půdovky ) Trámy jsou vysoké 20 cm. Zajímá mě jak mnoho se sníží účinek tepelné izolace pokud ji vložíme pouze mezi trámy a shora ponecháme prkený záklop? Tepelný most tvořený trámeme tak zůstane nepřerušen. Díky.

odpovědět

Re: Tepelné mosty trámového stropu   |   odpovídá: Jan Rypl

Pokud vložíte do konstrukce 200 mm tepelné izolace o lambdě ne větší jak 0 ,040 W/m2K , pak pod tepelnou izolací a trámy vytvoříte parotěsně spojenou a napojenou parozábranu a následně rošt s deskou podhledu , konstrukce by měla při běžných profilech trámů odpovídat požadavkům norem. Velikost tepelných mostů trámů závisí na tom , ne jaké jsou trámy výšky , ale jaké jsou šířky a jak daleko od sebe. Čím jsou větší šířky a čím blíže k sobě , tím vzniká větší problém s únikem tepla přes dřevěné konstrukce. Jelikož je stejně potřeba pod trámy vytvořit rošt pro desku podhledu (u sádrokartonu např. s max. vzdáleností 500 mm ) , doporučuji pod parozábranu do tohoto roštu vložit ještě 40-50 mm tepelnou izolaci , čímž dojde k překrytí a eliminaci tepelných mostů nosných trámů stropu.

Pozn.: Aplikace parozábrany - viz.: http://e-shop.juta.cz/katalog/psf/manual_2007.pdf

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Tepelné mosty trámového stropu   |   odpovídá: Ing. Pavel Matoušek

Dobrý den ,
zateplení lze provést i jen mezi trámy. Velmi hrubým odhadem se dá říct , že velikost a vzdálenost trámů bude úměrně způsobovat tepelné mosty tak , jako by se dalo zjistit váženým poměrem úseků s izolacemi a s trámy (v půdorasném pohledu ). Suché jehličnaté dřevo má asi 4x horší tepelně izolační vlastnosti než běžné trepelné izolace z minerálních vláken , např. Rockmin (Multirock ).
U reálné stavby se však tepelná ztráta vždy zvýší - izotermy se v blízkosti trámů zdeformují a to má velký vliv. Pokud jsou trámy blízko sebe - např. osově 600 - 750 mm a jejich šířka je více než 12 - 15 % mezery , je zcela jistě nutno tepelné mosty řešit.
Ve skutečnosti však do lehkého stropu musíte zespod vložit parozábranu na rošt nebo v konstrukci podhledu - a to je okamžik , kdy je vhodné překrýt tyto trámy alesoň tloušťkou 60 mm izolace (čím více , tím lépe ). Celkově by měo být izolace do stropů vloženo minimálně 160 mm (včetně přídavné tloušťky pod trámy ) v případě Rockminu / Multirocku , doporučená hodnota je podle normy cca 200 mm (Airrock LD ) až 240 mm (Rockmin / Multirock ).

Ing. Pavel Matoušek, technický poradce

E-mail: pavel.matousek@rockwool.cz

Rockwool a.s., U Háje 507/26, 147 00 Praha 4

Největší světový výrobce tepelných, zvukových a protipožárních izolací z kamenné vlny.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Tepelné mosty trámového stropu (č. 4287) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy