eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Bednění a penetrace latí

Autor: N/A 6. 6. 2007

Dobrý den , budeme opravovat starý dům , kde bychom chtěli nadezdít podkroví o 75 cm a užívat ho jako obytnou místnost. Střecha má zhruba 10 metrů délku a výška jedné strany je zhruba 5 metrů. Sklon střechy je 45 stupňů. Používat budeme maloformátové tašky Tondach Polka 13. Protože ale nemáme finance na zaplacení firmy budeme vše dělat samy. Proto bych chtěla požádat o pomoc jak vyřešit složení střechy. Bylo nám řečeno že bednění střechy je přežitek a mohlo by dělat problémy. Stejně tak je prý zbytečné použití bochemitu protože vydrží jen tak 5 let a pak už není účinný. Protože není dost financí neradi bychom investovali do věcí , které nejsou nezbytné. Je tedy vhodné uspořádat střechu ve sledu: sádrokarton , parozábrana , tepelná izolace 200 , hydroizolační fólie , kontralatě , latě , tašky?
Děkuji

odpovědět

Re: Bednění a penetrace latí   |   odpovídá: Ing. Pavel Matoušek

Dobrý den ,
bednění se skutečně příliš nepoužívá - postačuje ekonomičtější laťování pro krytinu. Jedinou výjimkou je situace , kdy byste měli zkušenosti s velkým hlukem v okolí (letiště , frekventovaná silnice nebo železnice ) , tam by bednění navíc pomohlo v tlumení hluku.
Impregnace se u nosných a zakrytých konstrukcí vždy doporučuje - trvanlivost Bochemitu (nebo Wolmanitu ) je vhodné zjistit dotazem u výrobců. Pokud jde o látky vnesené do dřeva , o ošetření řezných ploch a tesařských spojů , které nevymyje déšť , pak by mělo mít trvalé účinky.
Skladba (odspodu ) je lepší následovně: sádrokarton na rošt (deska 15 mm nebo 2x12 ,5 mm , rošt s izolací 60 mm - Airrock ND , parozábrana na spodek krokví , krokve 160 mm , naplno s izolací 160 mm Rockmin , kontaktní pojistná difuzní fólie , kontralatě min. 40 mm vysoké , latě s krytinou. Kotvení roštu pro sádrokarton výhradně tzv. přímými držáky. Prostor mezi krokvemi a sádrokartonem lze využít pro elektrorozvody , světla a další vedení. Bližší - viz např. www.rockwool.cz - sekce Šikmé střechy.
Ing. Pavel Matoušek , Rockwool , a.s. , tel. 596 094 365 , fax 596 033 152 , bezplatná zelená linka 800 161 161 (prac.dny 8-16 hod. )

Ing. Pavel Matoušek, technický poradce

E-mail: pavel.matousek@rockwool.cz

Rockwool a.s., U Háje 507/26, 147 00 Praha 4

Největší světový výrobce tepelných, zvukových a protipožárních izolací z kamenné vlny.

odpovědět

Re: Bednění a penetrace latí   |   odpovídá: Jan Rypl

Použití či nepoužití bednění na střeše závisí na mnoha faktorech (tvar a složitost střechy , účinek větru na střechu , dynamické působení sil , vzdálenosti krokví , ... ). Měl by toto určit projektant.

Pokud zůstanete u dvouplášťové nebedněné střechy pak v případě použití jen 200 mm tepelné izolace byste měli použít tepelnou izolací s co nejnižší lambdou (např. 0 ,035 W/m2.K ). Při běžné tepelné izolaci s lambdou okolo 0 ,041 W/m2.K , by bylo potřeba tepelnou izolaci navýšit na 240 mm.

Jako pojistnou hydroizolaci bych doporučil použít vysocedifúzní kontaktní membránu JUTADACH 115 (v případě aplikaci na bednění pak JUTADCH 135 ).
http://www.juta.cz/paroschema1.htm

Nedoporučuji parozábranu aplikovat přímo za desku sádrokartonu (prokotvením vruty dochází k poškození parotěsnosti a vzniká problém s průniky inž. sítěmi ) , je vhodnější nejdříve aplikovat parozábranu a teprve pak vytvořit rošt a vlastní desku sádrokartonu.
http://www.juta.cz/paroschema2.htm\ Samozřejně parozábranu je nezbytné parotěsně spojit a napojit - http://www.juta.cz/paroschema3.htm

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Bednění a penetrace latí (č. 3746) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy