eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

zateplení stropu

Autor: N/A 28. 4. 2007

Dobrý den ,

provádím rekonstrukci rodinného domu se sedlovou střechou pokrytou eternitovými šablonami a prozatím nevytápěnou půdou. Původní skladba stropu: omítka-rákos-prkna-trámy (18x22cm )-prkna-jíl (cca 6 cm )-půdovky. Odstranil jsem původní záklop (půdovky-jíl-prkna ). Nyní bych rád provedl zateplení stropu ideálně vložením minerální vaty mezi trámy.
Omítka na stropu v místnostech je v dobrém stavu , proto bych ji rád zachoval , nejen z finančních důvodů ale také proto , že do domu z roku 1924 se dle mého názoru super hladký a rovný strop ze sádrokartonu prostě nehodí. Část půdy nad koupelnou a kuchyní nemusí být pochozí , v ostatní ploše hodlám namontovat rošt z trámků , na které se umístí podlaha z OSB desek (pero-drážka ). Dle mého laického názoru je nesmysl parozábranu položit rovnou na prkna a trámy:
1. veškerá vlhkost z interiéru by tak skončila v dřevěné části stropu bez možnosti odpaření
2. z prken vyčnívají konce skob kotvící rákos , o které by se parozábrana poškodila , i když tento problém by se asi dal řešit např. vložením tenké vrstvy sypaného polystyrenu cca 1 cm.
Existuje nějaké funkční řešení jak zateplit strop a přitom zachovat původní omítky v interiéru? Stručně řečeno , nevím kam a zda vůbec umístit parozábranu? Je skutečně jedinou cestou umístit do interiéru sádrokarton a na něj parozábranu?

odpovědět

Re: zateplení stropu   |   odpovídá: Jan Rypl

Dřevěné trámy vytváření dostatečný difúzní odpor , ale je potřeba chránit vložené tepelné izolace. Rozhodně nedoporučuji na provedení horního záklopu použít OSB desky. Právě ty by znemožnily možnost odpařování vodních par z konstrukce směrem do exteriéru.

Nejjednodušší aplikace je co nejníže na bok trámů nalepit pásku JUTAFOL SP 1 , na tu se napojí parozábrana Jutafol N , spojí se přesahy mezi sebou a napojí se na navazující zdivo popř. pronikající materiály - viz. http://www.juta.cz/paroschema3.htm\ Parozábrana musí být pouze mezi krokvemi , nesmí se vrchem obalit krokve ! Pak se vloží tepelné izolace mezi krokve , popř. další vrstva nad krokve do přídavného roštu , a vše se zaklopí PAROPROPUSTNÝM materiálem (např. MDF deskou , deskami Fermacel , prkny , apod. ) !

Doporučuji Vám však pod bedněním se střešní krytinou vytvořit ventilační vertikální vzduchovou mezeru , tj. aby vodní páry odpařující se z konstrukce stropu do půdy se mohly dál odpařovat do exteriéru.

Jan Rypl , tel.: 602194045 , rypl@juta.cz

Jan Rypl, manažer aplikací

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: zateplení stropu   |   odpovídá: N/A

Dobrý den , mám stejný typ stropu , ale nechci sundavat prkna podlahy půdy. Existuje nějaká možnost zateplení i v tomto případě? Děkuji

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


zateplení stropu (č. 3560) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy