eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Síla sádrokartonu pro podkroví, ukotvení meziroštu

Autor: N/A 22. 2. 2007

Dobrý den ,
chci provest zateplení podkroví , skladba je mi z těchto stránek již jasná , použiji mezirošt pro tepelnou izolaci pod krokvemi , na něj parotěsnou folii , přímé závěsy pro sádrokarton , opět vrstva izolace a konečně sádrokatonové desky.
Mám tři dotazy:
1 ) Jaké použít šrouby pro upevnění dřevěného meziroštu bude-li jeho síla 6cm - jak dlouhé a silné a v jakých roztečích - celá sádrokartonová konstrukce bude totiž jak předpokládám zavěšena na tomto roštu
2 ) lze pro tento rošt použít střešní latě 6*4cm na výšku?? - bude to stabilní??
3 ) Dočetl jsem se na těchto stránkách že pro podkroví je min. tloušťka sádrokartunových desek 15mm , proč nestačí standardních 12 ,5mm????
Děkuji

odpovědět

Re: Síla sádrokartonu pro podkroví, ukotvení meziroštu   |   odpovídá: Ing. Pavel Matoušek

Dobrý den ,
1. vruty pro kotvení křížového roštu pod krokve musí být na každé krokvi , tím je jejich vzdálenost jednoznačně určena. S menšími vruty než o průměru 5 mm neuvažujte , délka vrutu by měla být alespoň 60 mm v krokvi ,
2. ano i ne - podle roztečí krokví. Navržený hranolek mi ale připadá velmi slabý , možná by stačil pro rozteče krokví 750 mm. Pro větší rozteč by to chtělo rozhodně větší průřez.
3. Zejména čerstvý dřevěný krov dlouho a velmi silně "pracuje" , tedy sesychá a dilatuje , než se usadí a u sádrokartonových desek tl. 12 ,5 mm hrozí rozpraskání. Nejde jen o plochu , ale také o přechody na svislé zdi a štítové zdivo , kde hrozí neestetické (přinejmenším ) a dlouhé vlasové trhliny. Doporučuji prostudovat podrobně např. katalogový list "Knauf - Podkroví" - D61. U přechodu sádrokartonu na zdivo ani zpravidla nestačí bandážování spojů , tato místa je navíc doporučeno zesílit podložením speciálního rohového flexibilního kovového pásku. Domnívám se , že výrobci sádrokartonu v tomto případě montáže podhledů a obkladů v dřevěném podkroví dobře vědí , proč to takto realizovat.
Ing. Pavel Matoušek , Rockwool , a.s. , tel. 596 094 365 , fax 596 033 152 , bezplatná zelená linka 800 161 161 (prac. dny 8 - 16 hod. )

Ing. Pavel Matoušek, technický poradce

E-mail: pavel.matousek@rockwool.cz

Rockwool a.s., U Háje 507/26, 147 00 Praha 4

Největší světový výrobce tepelných, zvukových a protipožárních izolací z kamenné vlny.

odpovědět

Re: Síla sádrokartonu pro podkroví, ukotvení meziroštu   |   odpovídá: Robert Hošek

Dobrý den ,
na Vaše otázky lze odpovědět následovně:
ad 1 ) Rigips nemá dimenzi tohoto šroubu předepsanou (je to vlastně součást krovu ) - doporučuji min. vrut pr. 6mm délky 110 až 120 mm s podložkou
ad 2 ) Pro rozteč krokví do cca 85 cm se mi jeví lať 6/4 cm dostatečná , v místě napojení na krokev lze vyztužit úhelníkem nebo podložením přířezu latě 6/4 pod každé napojení lať/krokev.
ad 3 ) Plnohodnotná konstrukce je i opláštěná deskou RB (A ) 12 ,5 mm - záleží na předepsané požární odolnosti - lze nahlédnout na www.rigips.cz - tam lze použít "nástroj na výběr konstrukcí" nebo Požární katalog.

S pozdravem
ing. Robert Hošek

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Síla sádrokartonu pro podkroví, ukotvení meziroštu (č. 3211) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy