eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Skladba dř. trámového stropu

Autor: N/A 3. 1. 2007

Dobrý den ,
mám dotaz na skladbu dř. trám. stropu. Uvažovaná skladba od spodu: SDK podhled , latě , trám , prkna , kročej. izolace , 2x DTD popř SDK , lamin. podlaha.
Nevím zda použít nad podhledem parozábranu. Když ano , nevnikne vlhkost do kce stropu ale neumožním jí mezi parozábranou a podlahou dýchat. Když ne , hrozí rosení uvnitř kce , a to hlavně první 3 roky , kdy nebudu podkroví obývat , tudíž vytápět.
1. Pomohlo by na ty 3 roky uložit na podlahu podkroví miner. izolaci použitelnou do budoucna na zeteplení krovu?
2. Mám použít parozábranu?
3. Kolik cm izolace použít nad podhled a do prostoru mezi trámy pro funkci protipožární a protihlukovou? Slyšel jsem , že čím víc je izolace použito , tím větší je riziko rosení.

děkuji Vám za odpověď , s pozdravem Viktor Hořínek

odpovědět

Re: Skladba dř. trámového stropu   |   odpovídá: Ing.Zdeněk Tobola

1 ) Uložení další tepelné izolace Vám nepomůže
2 ) Určitě ji použijte , doporučuji parotěsnou reflexní folii ALPET 105 nebo Alpet 130 naší produkce - pomáhá Vám šetřit tepelnou energii , zvláště při použití sádrokartonu.
3 ) Neporadím , jen k části Vašeho dotazu: není pravda , že čím více izolace , tím větší riziko kondenzace par (rosení ). Tomuto zabraňuje parotěsná folie.

Ing.Zdeněk Tobola
SVITAP J.H.J.
SVITAVY

odpovědět

Re: Skladba dř. trámového stropu   |   odpovídá: Robert Hošek

Dobrý den ,
1 ) rošt pro sdk bych k trámům doporučil přípevnit pomocí "stavěcích třmenů" (ozn. Rigips ) , podložených vůči trámu "napojovacím těsněním".
2 ) S ohledem na optimální zvukoizolační vlstnosti bych na rošt SDK (do dutiny stropu ) vložil alespoň 5 cm minerální izolace - stačí lehká )
3 ) V případě , že nad stropem je sice chladný ale do exteriéru větraný prostor a do budoucna se počítá s jeho "zobytněním" bych parozábranu do skladby nedával. Snad jen v případě koupelny by byla "větší jistotou".

S pozdravem
ing. Robert Hošek ,
technik Rigips s.r.o.

odpovědět

Re: Skladba dř. trámového stropu   |   odpovídá: Karel Sedláček

Dobrý den ,

můžete použít parozábranu Isover Vario KM. Tato speciální parozábrana pozná kde je větší vlhkost a případně Vám může i prostor (vlhkost ) nad ní odvětrávat zpět do interiéru.

S pozdravem

Karel Sedláček

Ing. Karel Sedláček, produktový manažer

SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o., Masarykova 197, 517 50 Častolovice

Výroba tepelných, zvukových a protipožárních izolací z minerální vlny.

odpovědět

Re: Skladba dř. trámového stropu   |   odpovídá: Jan Rypl

Problém vzniká v případě , pokud nebude prostor nad konstrukcí stropu vytápěn. Díky neexistenci parozábrany a dostatečné vrstvy tepelného izolantu by pak totiž došlo ke koncenzacím v konstrukci.

Proto pro první 3 roky doporučuji vytvořit podhled tak , že bude vytvořen jen SDK podhled , latě , trám , na trámy se nainstaluje parozábrana typu Jutafol N 110 (parotěsně slepená a napojená ) a tepelná čedičová izolace o celkové tloušťce min. 160 mm (např z vrstev 10 + 6 cm ). Ideálně Airrock ND (aby pak následně mohla fungovat jako akustická izolace v níže uvedené konstrukci ). Spojování a napojená parozábrany - viz.: http://www.juta.cz/paroschema3.htm

Jakmile pak vybudujete obytné vytápěné podkrokví , tepelná izolace a parozábrana se demontuje , 10 cm zateplující tepelné izolace se vloží do prostoru mezi trámy (jako akustická a protipožární izolace ) , nainstalují se prkna , protikročejová izolace a souvrství podlahy. Zde se již žádné fólie používat nebudou !

Zbývající 60 mm tepelná izolace pak můžete využít jako doplňkovu tepelnou izolaci při zateplování střechy (v přídavném roštu pod krokvemi ).

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Skladba dř. trámového stropu   |   odpovídá: Ing. Pavel Matoušek

Dobrý den ,
pokud nebude podkroví vytápěno a pod ním budou běžné teploty a vlhkosti jako v obytném domě (a bude trvale obývaný ) , pak u lehkého trámového stropu MUSÍ BÝT PAROZÁBRANA pod tepelnou izolací. Podle zkušeností se pak doporučuje vyplnit prostor mezi trámy alespoň na 2/3 výšky (není vždy nutno naplno ) pro nejlepší akustické účinky - zamezí se tím echům a ozvukům v dutinách. Doporučená izolace - desky Airrock LD nebo ND , lehčí výrobky jsou akusticky slabší a tedy méně vhodné. Z hlediska tepelných vlastností je pak celková minimální předepsaná tloušťka izolace cca 200 mm , doporučená dokonce 320 mm.
Pokud se izolace dodaná v deskách rozdělí na vrstvy podle výšky krokví , dá se pak po čase vybrat ze stropů a přenést do krovů. V takovém případě ale zůstane riziko dutých ozvuků v "prázdném" trámoví stropů. Pak by bylo vhodné trámoví (pak už bez parozábrany ) vyplnit levnější izolací v pásech (např. Rollrock ) , opět asi na 2/3 výšky. Dočasné řešení má za následek montáž parozábrany , která se pak musí ze stropů odstranit a asi nebude podruhé použitelná.

Ing. Pavel Matoušek , Rockwool , a.s. , tel. 596 094 365 , fax 596 033 152 , bezplatná zelená linka 800 161 161 (prac.dny 8-16 hod. )

Ing. Pavel Matoušek, technický poradce

Rockwool a.s., U Háje 507/26, 147 00 Praha 4

Největší světový výrobce tepelných, zvukových a protipožárních izolací z kamenné vlny.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Skladba dř. trámového stropu (č. 2899) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy