eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Sedlova nebo plocha?

Autor: N/A 12. 11. 2006

Dobry den ,

planujeme na bytovem dome ze 30. let (6 bytu ) rekonstukci soucasne ploche strechy (z duvodu havarijniho stavu - zateka , kondenzuje voda ) a zvazujeme , jestli plochou zanechat , nebo ji nahradit sedlovou strechou. Jake jsou prednosti a nedostatky rovnych a sedlovych strech? Podle ceho se rozhodovat?
Dekuji Roman Matejicek

odpovědět

Re: Sedlova nebo plocha?   |   odpovídá: Jan Rypl

Pokud byste chtěli na současný dům s plochou střechu instalovat další šikmou střechu , je nezbytné přizvat statika aby posoudil , zda vůbec konstrukce domu toto další význačné zatížení unese.

Plochá i šikmá střecha je stejně kvalitní v případě , pokud je konstrukce správně provedena. Každá střecha má své negativa i pozitiva. Nevýhoda ploché střechy je v tom , že se velice špatně dohledává místo , kde vzniká vlastní porucha konstrukce , jelikož důsledek chyby se může projevit na úplně jiném místě stavby. Rovněž životnost krycího materiálu ploché střechy je většinou daleko menší než u běžné střešní tašky. U šikmé střechy zase při běžném způsobu zateplování vzniká velké množství rizikových detailů , které u ploché střechy nenajdete. Navíc ve Vašem případě vznikají výrazné náklady na vytvoření nosné konstrukce takové střechy.

Posoudit zda je technicky či nákladově vhodnější šikmá či plochá střecha (popř. oprava ploché střechy ) je možné jen u konkrétní střechy v konkrétních klimatických a konstrukčních podmínkách stavby. Proto se takovéto vyjádření bez osobní návštěvy stavby neobejde.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Sedlova nebo plocha?   |   odpovídá: Bedřich Centner

Předností sedlové střechy s krytinou z tašek je trvanlivost až 100 let. Nevýhodou je relativně vysoká cena , náročnost rekonstrukce a podmínkou dostatečná nosnost stávající konstrukce domu.
Předností ploché střechy je jednoduchá rekonstrukce při ponechání stávajícího střešního souvrství. Dnešní hydroizolační materiály jsou na trhu v široké škále a to jak v té kvalitě ze třicátých let , tak podstatně lepší se zárukou na 10 let a životností 20-40 let.

odpovědět

Re: Sedlova nebo plocha?   |   odpovídá: Karel Sedláček

Dobrý den ,

ze srovnání plochých a šikmých střech si myslím , že vychází lépe střecha šikmá. Hlavní rozdíl je právě v onom sklonu , když je sklon malý , tak je nutno střechu provést s větší péčí a kvalitou , což se často neděje a tím po několika letech vznikají problémy.

Obecně bych řekl že platí , když se střecha udělá pečlivě funguje jakákoliv , ale čím bude větší je sklon , tím lépe bude střecha fungovat.

S pozdravem

Karel Sedláček

Ing. Karel Sedláček, produktový manažer

E-mail: karel.sedlacek@saint-gobain.com

SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o., Masarykova 197, 517 50 Častolovice

Výroba tepelných, zvukových a protipožárních izolací z minerální vlny.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Sedlova nebo plocha? (č. 2504) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy