eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Tepelná izolace roštu pro sádrokarton

Autor: N/A 28. 9. 2006

Při studování článku v poradně jsem narazil na věc se kterou si nevím rady.Píše se tady ,že se dává zateplení do krokví ,pak dřevěný rošt ,opět zateplení (tzv.Krokví ) pak parozábrana a rošt na sádrokarton a do něj znovu izolace.Na mé střeše jsem chtěl tohle všechno udělat až po parozábranu ,kterou bych použil Dorken delta reflex plus.Pak jsem chtěl dát rošt na sádrokarton a tento rošt už nezateplovat.Je to správné řešení nebo by se měl tento prostor také zateplit.Skladba mé střechy je německý eternit ,latě kontralatě , bednění ,folie DÖRKEN DELTA MAXX PLUS.
Nechápu hlavně to proč se izolace dává přímo pod sadrokarton.Vždyť nejdřív by měla být parozábrana.
Taky se chci zeptat jestli je nějaká doporučená rozteč pro latě na dřevěný rošt pro zateplení krokví.Děkuji Sasin

odpovědět

Re: Tepelná izolace roštu pro sádrokarton   |   odpovídá: Karel Sedláček

Dobrý den ,

vzhledem k tomu , že je vhodné dát do střešního prostoru co nejvíce tepelné izolace , využívá se i prostor pod sádrokartonem k tomuto účelu. Nicméně se uvádí poměr izolace nad parozábranou ku izolaci pod ní 1:4 , aby nemohlo dojít k rosnému bodu na parozábraně a následně zvlhnutí tepelné izolace pod ní.

Vlastní rozteč latí pro dřevěný rošt záleží na použitých modulech dalších částí ve skladbě střechy. Například když máte tepelnou izolaci Orsil Orsik v rozměru 1200/600 mm , tak je vhodné mít rošt po 600 mm , aby Vám desky z tepelné izolace dobře vycházeli mezi latě. Samozřejmě záleží na rozměru latí , aby Vám případně i staticky vyhověli.

Ing. Karel Sedláček, produktový manažer

E-mail: karel.sedlacek@saint-gobain.com

SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o., Masarykova 197, 517 50 Častolovice

Výroba tepelných, zvukových a protipožárních izolací z minerální vlny.

odpovědět

Re: Tepelná izolace roštu pro sádrokarton   |   odpovídá: Robert Hošek

Dobrý den ,
Minerální izolace se smí dát pod vatu max. v tloušťce odpovídající 1/5 celkové tloušťky vložené izolace. Tím je zajištěno , aby parozábrana byla blíže interiéru než je "nebezpečná" kondenzační zóna. Přitom variantně se umísťuje parozábrana buď na SDK rošt - hned za záda sádrokartonu , nebo z hlediska funkce parozábrany výhodněji v pořadí: parozábrana - rošt SDK- SDK. Vzniklou dutinu má význam nevyplňovat v případě užití parozábrany hliníkové se schopností odrážet sálavou složku tepla (vložením minerální izolace do zmíněné dutiny se tétato schopnosti zamezí ).
ing. Robert Hošek ,
technik Rigips s.r.o.

odpovědět

Re: Tepelná izolace roštu pro sádrokarton   |   odpovídá: Jan Rypl

Přídavná tepelná izolace pod parozábranu se přidává z důvodu , aby tepelný odpor konstrukce byl dostatečného rozměru. Rosný bod v konstrukci však musí být stále za parozábranou , tj. aby vodní páry interiéru nemohly kondenzovat na spodní straně parozábrany.

Toto dodatečné spodní zateplení pod parozábranou však lze provést v běžných obytných prostorech (nikoliv však v nuceně neodvětrávané koupelně či bazénu apod. ) a v případě , že tloušťka tepelného izolantu nad parozábranou bude 4-5 x větší než tloušťka tepelného izolantu pod parozábranou (za předpokladu použití stejných typů tepelné izolace ) , tj. poměr 4-5 : 1. Pokud by nebyl dodržen tento poměr a poměr by byl např. 3 : 1 , pak existuje riziko , že rosný bod v konstrukci se posune na úroveň parozábrany či pod ní a v prostoru za podhledem začnou kondezovat vodní páry (zejména v prostoru pod dřevěnou nosnou konstrukcí např. krokví ).

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Tepelná izolace roštu pro sádrokarton (č. 2273) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy