eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

kondenzace-- oprava parozabrany ci zmena izolace?

Autor: N/A 28. 5. 2006

Chtel bych se odborniku zeptat na nasledujici. Mame maly pudni prostor , stresni krytina je starsi typ ondulainu pod ni je podstresni folie Jutafol asi D , bez jakekoli dalsi izolace. Pudu chceme vyuzivat jen k uskladneni veci , zateplene potrebujeme jen stropni casti pokoju. Dusud zde bylo 12 cm polystyrenu , na nem 4 cm vaty Rotaflex Super + nabite desky. Pod vrstvou polystyrenu je parozábrana , presto v zime doslo blizko ke vchodu na pudu ke kondenzaci vody , nasledne se na deskach objevila plisen. Zjistil jsem , ze parozabranna vrstva neni kolem vysuvnych schodu zapravena paskou , místy jsou i diry po hrebicich , diry po kabelech také nejsou zapraveny. Je na vine kondenzace poruseni parozabrany , polystyren nebo oboji? Je nutne opravovat v parozabranne vrstve i male otvory? Dekuji.

odpovědět

Re: kondenzace-- oprava parozabrany ci zmena izolace?   |   odpovídá: Jan Rypl

Na vině je evidentně špatné provedení parozábrany. Aby tato parotěsnící vrtsva fungovala , je naprosto nezbytně nutné , aby parozábrana byla parotěsně fuknční po celé své ploše. Je tudíž nutné parozábrany nejen parotěsně slepit nezi sebou , ale napojit jí na všechny pronikající a přiléhající objekty. Samozřejmě je nutno parotěsně opravit i případná mechanická poškození parozábrany. K tomu slouží příslušné spojovací a těsnící komponenty , např.:
a ) spojení pásů parozábran mezi sebou + opravy mech.poškození - páska JUTAFOL SP AL
b ) napojení parozábrany na pronikající a přiléhající stavební konstrukce (kabel , vent.trubka , rám střešního okna popř. půdních schodů , pronikající kleštiny , vaznice , atpod. ) - páska JUTAFOL SP 1
c ) napojení parozábrany na nedorlivé zdivo (obvodové , příčky , štíty , nadezívka , komín.těleso ,... ) - tmel Jutafol MASTIC
d ) napojení parozábrany na drolivé povrchy - páska JUTAFOL TP 15 (zmášnuta přítlaqčnou lištou či profilem mezi parozábranou a např. stěnou ).

Jan Rypl , tel.: 602194045 , rypl@juta.cz

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: kondenzace-- oprava parozabrany ci zmena izolace?   |   odpovídá: Ing. Pavel Matoušek

Dobrý den ,
největší chybou je postupně neutěsnění všech velkých i malých prostupů (výlez na půdu , kabeláž ). K proražení parozábrany , jejímu nenapojení nebo propíchnutí by vůbec nemělo dojít. Dalším důležitým momentem může být neutěsnění samotného poklopu u výlezu a (pokud není izolován ) absence izolace v poklopu. Samostatnou kapitolou je použití tuhých izolačních desek jakéhokoli druhu mezi krokve - tam patří jedině poloměkká a pružná izolace , která se do mezer v krokvích vtlačuje s přesahem 1 - 2 cm , aby při dotvarování krokví (praskání , vytočení , pohyby dřeva ) vždycky dotěsnila spáry a eliminovala tak mezery. Pokud tam je tuhá izolace , otevírají se spáry a klíny , které představují neizolovaná a podchlazená místa , kde nutně musí dojít ke kondenzaci vlhkosti , zejména při netěsné parozábraně.
Ing. Pavel Matoušek , Rockwool , a.s. , tel. 596 094 365 , fax 596 033 152 , bezplatná zelená linka 800 161 161 (prac. dny 8 - 16 hod )

Ing. Pavel Matoušek, technický poradce

E-mail: pavel.matousek@rockwool.cz

Rockwool a.s., U Háje 507/26, 147 00 Praha 4

Největší světový výrobce tepelných, zvukových a protipožárních izolací z kamenné vlny.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


kondenzace-- oprava parozabrany ci zmena izolace? (č. 1830) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy