eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Kondenzuje skládaná krytina?

Autor: Hubert Rorejs 15. 11. 2023

Dobrý den pane Rypl ,

Chci se jasně a srozumitelně zeptat. Jestli kondenzuje skládaná krytina. Přesněji typ: Figaro 11 od Tondachu. Podotýkám , že střecha je správně odvětraná. Dostatečné netto vstupy a výstupy...

Jen mě zajímá čiste a jasně , jestli skládaná krytina kondenzuje. Stačí mi ANO nebo NE. A popřípadě vysvětlení...

Děkuju za jasnou odpověď na mou otázku...

odpovědět

Re: Kondenzuje skládaná krytina?   |   odpovídá: Jan Rypl

Lituji , ale dost dobře nechápu Váš dotaz. Voda Vám kondenzuje kde ? Zespoda na střešní krytině , nebo pod podstřešní membránou nebo jsou pod podstřešní membránou jen mokré krokve ? Jde o zateplené podkroví nebo/i nad zatepleným stropem vzniká nevytápěná střešní dutina ?

Pokud máte použitu krytinu Figaro 11 (nyní pod názvem Planoton 11 ) , jsou po celé ploše střechy použity kontralatě o výšce min. 40 mm , tj. není jejich výška nikde ani na přesahu střechy snížená ? Případná střešní okna mají sousedící kontralatě nad i pod oknem přerušené pro průběh ventilace ? Počet ventilačních tašek krytiny je v souladu s pokyny výrobce , tj. u této krytiny min. 20 ks na 100 m2 střechy ?

Obecně lze říci , že teoreticky nevelké kondenzace mohou nastat i na spodní ploše jakékoliv pálené či betonové krytiny , ale otázka je jejich množství a čím je to způsobeno.

Lituji , ale bez telefonické konzultace ohledně souvislostí tvořené konstrukce se nelze relevantně k Vašemu dotazu vyjádřit. Můžete mi tedy zavolat ?

Jan Rypl , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Kondenzuje skládaná krytina?   |   odpovídá: Hubert Rorejs

Pane Rypl ,
Špatně jste mě pochopil. Opakuji , nikde mi nic nekondenzuje. Ptám se čistě akademicky! A to konkrétně na skládanou krytinu Figaro11 v černé glazuře. Ze spodní strasny , je taška neglazurovaná.

Ptám se , jestli u této tašky dochází ke kondenzacím nebo ne! Nic jiného mě nezajímají. Sklon 40°. Obytné podkroví. D.folie Jutadach 135 AP. Latě a kontralatě 6*4. Vzduchová mezera je 4 cm. V podkroví 1 střešní okno.

Zateplení min vatou Isover Uni v tl 40 cm. A parozábrana precizně provedena. Jutafol Al 170 + všechny další komponenty od Juty. Vše pečlivě prolepeno a podtesneno.

Ptam se , čistě a jasně , jestli tato skládaná krytina kondenzuje. Strechar mi rekl , ze NE! Ze kondenzace jsou jen u plechu! U tašky NE! Co je na tom pravdy? Děkuju!

Opakuju , střecha je odvetrana správně!!!!

odpovědět

Re: Kondenzuje skládaná krytina?   |   odpovídá: Jan Rypl

Betonové a pálené střešní krytiny samozřejmě mají výrazně nižší tvorbu kondenzací na spodní straně krytiny než plechové krytiny. Tj. tvorba kondenzací na spodní straně pálené či betonové krytiny je často tak nepatrná , že fakticky netvoří odkapy nebo je nasákavostí materiálu krytiny absorbovaná. Ale nelze říci , že by se u takových krytin absolutně žádná kondenzace netvořila. Problém je v tom , že je tak malá , že je často vizuálně během fungování konstrukce nepostřehnutelná. I proto pro zajištění životnosti krytiny a správného fungování konstrukce je v záručních podmínkách požadováno správné odvětrání krytiny. Největší problém s kondenzacemi mají zejména ty plechové krytiny , které nejsou aplikovány na celoplošné bednění , ale jen na střešní latě či řídké bednění , kde pak paradoxně velké kondenzace mohou nastat i v letním období , např. při prudkém zchlazení deštěm , a zejména u poddimenzované ventilace (viz. ČSN 731901-2.2020 , příloha B ). Taškové krytiny mají jiný problém v tom , že nejsou odolné vůči zafoukání sněhu a průniku větru , tudíž i proto je zde potřeba podstřešní membrána (DHV ). Navíc i zde se často vyskytují plechové součásti (lemování stř.oken , úžlabí aj. )

Rypl , t. 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Kondenzuje skládaná krytina? (č. 10785) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy