eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Orientace hřebenáče vůči větru a dešti

Autor: Tomáš 25. 3. 2023

Dobrý den mám dotaz ,firma mi dělala novou střechu z betonových tašek no a zřejmě nezjišťovala z jaké strany jsou srážky štítovou stěnu mám orientovanou na severozápadní stranu ,a většinou jsou srážky právě že západu - severozápadu
No a poskládali mi hřebenáče spárou na ten sever a bok hřebenu je na západě , střecha je udělaná dobře ,je tam fólie a pod hřebenáči hřebenový pás , každý hřebenáč je na příchytce a ještě na šroubu v hřebenové lati
Firma mě ujišťuje že pod hřeben nemůže pršet , jaký je váš názor? Nemůže vítr pod hřebenáče vodu nafoukat? Chtěl jsem je původně pootáčet ale prý je to zbytečné , jaký je váš názor? Nevadí že jsou hřebenáče spárou proti větru a dešti?
Děkuji

odpovědět

Re: Orientace hřebenáče vůči větru a dešti   |   odpovídá: Jan Rypl

V Pravidlech pro navrhování a provádění střech CKPT (2014 ) , na které odkazuje platná norma ČSN 731901-2 Navrhování střech , je na str. 167 , bodu 4.3.1 odstavec (3 ) uvedeno - cituji:

"Kónické hřebenáče se pokládají se vzájemným přesahem nejméně 4 cm. Překrytí drážkových hřebenáčů je dáno drážkováním. Hřebenáče se pokládají po směru převládajících větrů."

Otázka tedy je jaký typ hřebenáče je u vašeho typu krytiny vlastně použit , v jakém místě (klimatické vlivy sněhu a větru ) stavba stojí a zda je vůbec správně provedena DHV = doplňková hydroizolační vrstva (podstřešní membrána/fólie ) střechy , tj. ve správné třídě těsnosti vzhledem ke zvýšeným požadavkům působící na střešní skladbu , popř. ve vazbě na případné podkročení bezpečného sklonu střešní krytiny.

Ale žádná byť správně provedená skládaná tašková krytina (ať betonová či pálená ) není odolná vůči zafoukanému prachovému sněhu a tudíž pod ní by měla být správně provedena doplňková hydroizolační vrstva střechy v příslušné třídě těsnosti podle konstrukčních a klimatických podmínek konkrétní střechy.

K tomu je však potřeba se spojit telefonicky abychom si upřesnili souvislosti a provedení Vaší střechy.

Jan Rypl , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Orientace hřebenáče vůči větru a dešti  (č. 10751) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy