eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Kondenzace na střešní krytině

Autor: Tomas Hudeček 2. 2. 2022

Dobrý den , vyskytl se nám problém na půdě. Dům , cca 50 let starý , dvougenerační se sklepem a půdou. Loni jsme začali rekonstruovat , výměna kastlových oken za plastová trojskla , zateplení pláště a z jedné třetiny zateplení půdy systémem Isover stepcross (více jsme zatím nemohli udělat ) - vše podle projektu. Děláme také celé patro domu.

V listopadu jsme vyrovnávali podlahu , potěrem (ekostyren ) , případně klasickým potěrem kde byla potřeba slabá vrstva , průměr tak 3 cm. Tady nastal problém , nedostatečně jsme větrali a vlhkost se dostala na půdu , kde kondenzovala na plechové střeše , větrání moc nepomohlo , vlhkost je teď více viditelná , dřevěný záklop chytá plíseň místy , dokonce na východní straně i konec krovu v oblasti pozednic.

Pokračování v dalším příspěvku..

odpovědět

Re: Kondenzace na střešní krytině   |   odpovídá: Jan Rypl

Lituji , ale jen na základě těchto informací nelze stanovit přesnou příčinu problému.

Patrně zde ale budou 2 příčiny problému:

a ) nějakou cestou či netěsným prostupem do půdy Vám neřízeně unikají vodní páry z vytápěného interiéru do střešní dutiny (prostoru půdy ) , např. nesprávně provedenou parotěsnící vrstvou konstrukce , netěsným průlezem do půdy , atpod.

b ) pod bedněním plechové krytiny není vytvořená funkční ventilace , tj. nevzniká zde proudění venkovního vzduchu mezi krokvemi pod celou plochou bednění krytiny. Tj. patrně u spodního okraje střechy chybí mezi střechou a obvodovou stěnou dostatečné otvory pro nasávání venkovního vzduchu do prostoru mezi krokve (pod bednění krytiny ) a u vrcholu střechy není proveden ventilační hřeben střechy s dostatečnou ventilační kapacitou (počet cm2 netto otvoru pro výstup vzduchu do exteriéru ). Popř. něco proudění vzduchu přerušuje , např. příčka vybudovaná až k bednění krytiny.

Pokud máme stanovit řešení a anulovat problém , musíme se spojit alespoň telefonicky.

Jan Rypl , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Kondenzace na střešní krytině   |   odpovídá: Tomáš Hudeček

Pokračování...

Střecha je kompletně původní , zjistili jsme že kromě střešního výlezu , není střecha nijak jinak odvětrávaná , teď po výměně luxfér , které zasahovaly na schodiště na půdu přibylo jedno malé okno. Takže střecha celých 50 let fungovala s podivem bez nějakého větrání , což se teď změnilo , krytina je plechová položená přímo na záklop , není tam žádná lepenka či jiná historická izolace.

Jak teď nejlépe postupovat? Nová krytina , při tom udělat správné odvětrávání a pojistnou hydroizolací , samozřejmě dokončit Stepcross s parozábranou na podlaze.Nebo lze řešit se současnou krytinou nějak?

Jaká profese může zhodnotit stav krovu , případně jak teď v tomto počasí vysušit střechu , nebo čekat na slunce a teplo?

Moc děkuji!

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Kondenzace na střešní krytině (č. 10698) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy