eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Neprovětrávaná střecha

Autor: Stanislav Cihelník 10. 12. 2021

Dobrý den ,

nechal jsem na chatě udělat novou střešní krytinu Satjam Rapid. Původní skladba střechy byla jen eternit a dřevěný záklop.
Pokrývač mi doporučil následující skladbu : krytina , difuzní fólie JUTA JUTADACH 115 a plný záklop (původní ) , na hřebenu je udělané větrání. Bohužel bylo vynecháno laťování pro odvětrání střechy.

Momentálně bych chtěl tepelně izolovat střechu a SDK záklop. V podkroví budou 2 ložnice (v zimně vytápěny krbem ).

Pro zajištění odvětrávací mezery bych využil následující postup: proříznutí bednění pod hřebenem , odsekání dole obvodového zdiva od bednění - tím by vznikla "vnitřní" odvětrávací mezera.

Budu rád za každý postřeh a radu.

Děkuji

odpovědět

Re: Neprovětrávaná střecha   |   odpovídá: Petr Tureček

Dobrý den.
Odvětrávací vrstva by měla být ze spod ohraničená DHV (Doplňkovou hydroizolační vrstvou - difuzní folií ) a z hora nosnou vrstvou pro krytinu (ve Vašem případě bedněním ). A seriozně propojena s exteriérem , jak u okapové a , tak v hřebeni. Obávám se , že tohoto stavu nebude možno docílit. Navíc jestli máte folii přímo pod krytinou a krytina na ni leží , je to úplně špatně z mnoha důvodů , mimo jiné i proto , že je ve folii spousta děr po kotvení krytiny. Tato folie nemůže plnit funkci DHV. Za mne se nedá docílit 100% funkčního stavu bez splnění těchto podmínek a to si bohužel nejspíše vyžádá demontáž krytiny výměnu DHV , vytvoření větrací vrstvy a opětovné montáže krytiny.

Petr Tureček

Zákaznické oddělení, technický poradce

E-mail: petr.turecek@satjam.cz

SATJAM, s.r.o., Michalská 18, 710 00 Slezská Ostrava

Lehké střešní krytiny, trapézové plechy a okapové systémy.

odpovědět

Re: Neprovětrávaná střecha   |   odpovídá: Jan Rypl

Taková skladba je naprosto nepřípustná. Nad každou podstřešní membránou musí následovat ventilační kontralatě a teprve pak nějaká nosná vrstva se střešní krytinou. Nemluvě o tom , že pokud je plechová krytina přímo na běžné difúzní membráně , tj. perforuje ji kotvícími prvky , pak difúzní membrána nemůže plnit ani funkci doplňkové hydroizolační vrstvy ani funkci eliminace či omezení vzniku kondenzací na spodní straně plechu. Viz. norma ČSN 731901-2 Navrhování střech a z ní vyplývajících požadavků.

Spodní ventilace pod stávajícím bedněním by se teoreticky mohla udělat za předpokladu dostatečně nadimenzovaných otvorů ventilačního hřebene (závisí na sklonu a délce sklonu střechy ) i dostatečných otvorů u spodního okraje střechy , ale taková střecha pak nemůže obsahovat úžlabí , nároží , střešní okna či sedlové vikýře.

Asi by bylo vhodnější spojit se telefonicky a upřesnit si souvislosti pro stanovení rozměrů ventilace i správné skladby zateplení včetně provedení parotěsnící vrstvy.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Neprovětrávaná střecha   |   odpovídá: Stanislav Cihelník

A co ta folie? Je folie Juta kvalitní? Prý se stejně tisknout všechny difuzní folie ve firmě Juta a jen se mění logo potisku. Je to pravda? V ČŘ difuzní folie vyrabí pouze firma Juta. Každý mi říká , že to je pouze jedna látka a pouze se mění potisky.

Řekli mi to technici v DEKU i Pro Doma... Vše jak stejné... Pouze Dorken se liší...

odpovědět

Re: Neprovětrávaná střecha   |   odpovídá: Jan Rypl

Taková informace , že JUTA vyrábí jen jednu fólii a pak jen rozdílem potisku mění její kvalitu je 100% lež. To pak zavání trestním oznámením.

Juta vyrábí obrovské množství různých druhů podstřešních fólií/membrán , tj. od typů mikroporézních , mikroporézních armovaných , přes typy monolitické až po typy polyuretanové a polyakrylátové. Stačí se podívat do Aplikačního manuálu na :
http://e-shop.juta.cz/katalog/psf/aplikacni%20manual%202021.pdf

kde uvidíte nejen rozdílné názvosloví různých typů podstřešních membrán , ale i rozdílnou možnost jejich aplikace a rozdílné technické parametry. Pouze změnou potisku rozdílné garantované parametry podstřešní membrány samozřejmě dosáhnout nelze. Dále pak souvislosti aplikací těchto materiálů jsou následně uvedeny i v technických článcích v technické knihovně na :
https://www.juta-strechy-steny.cz/technicka-knihovna

Problém u Vás je v tom , že vybraný typ JUTADACH 115 není vůbec určený pro aplikaci na bednění. Na to jsou určeny úplně jiné typy membrán Jutadach či Jutatop , tj. počínaje typem JUTADACH 135 , a navíc jejich použitelnost se mění dle sklonu a třídě těsnosti.

Asi by bylo vhodnější spojit se telefonicky.

Jan Rypl , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Neprovětrávaná střecha (č. 10688) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy