eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Netěsnost fólie

Autor: Lenka Látalová 5. 1. 2021

Dobrý den , firma nám realizuje střechu z vazníků , nyní je na vaznících fólie a latě , připravují se na tašku. Posledních 14 se nepracovalo (vánoce ) a také pršelo. Na mnoha místech z vazníků kape voda , upozornila jsem je na to. Prý to je asi od hřebíků a že to ještě není zaklopené krytinou. Nevím , jestli s tím budou něco dělat a jestli je to potřeba? Děkuji za odpověď.

odpovědět

Re: Netěsnost fólie   |   odpovídá: Jan Rypl

a ) Pokud se jedná o bungalov s lehkým stropem (bez hydroakumulační vrstvy ) a přitom je použita tašková krytina (ať betonová nebo pálená ) , pak podstřešní fólie/membrána nemůže ležet přímo na vaznících bez celoplošeného podložení fólie/membrány difúzním bedněním. A to i v případě , že sklon střechy není menší než je bezpečný sklon použité střešní krytiny.

b ) A pokud podstřešní fólie má plnit navíc funkci dočasného/provizorního zakrytí stavby (tj. stavba není během výstavby zakryta plachtou ) , pak musí mít podstřešní fólie navíc slepené přesahy a musí být podtěsněné všechny kontralatě , tj. provedena ve třídě těsnosti alespoň DHV 3. Navíc taková fólie musí být pro takovou funkci výrobcem fólie schválena (a musí pro toto dosahovat příslušné třídy kvality ).

c ) navíc v případě bungalovu (tepelná izolace hlubokou pod úrovní podstřešní fólie (vznik nevytápěné střešní dutiny ) musí být zabezpečena i účinná ventilace střešní dutiny pod podstřešní fólií

Viz. platná Pravidla pro navrhování a provádění střech ČR (2014 ) a norma ČSN 731901-2 (2020 )

Podrobnosti a další souvislosti můžeme dořešit telefonicky , jelikož neznám další vlivy konstrukce a umístění stavby.

Jan Rypl , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Netěsnost fólie   |   odpovídá: Lenka Látalová

Děkuji za rychlou odpověď , bohužel se v technických věcech moc neorientuji. Možná ještě doplním informace , jedná se o bungalov , střecha má sklon 25 stupňů , půdní prostor nebude zateplen , tepelná izolace bude vata nad stropy ze SDK. Na vaznících je položená fólie , v místech vazníků jsou přes ni kontralatě a na nich laťování. Fólie není myšlena jako provizorní zastřešení , bohužel pokládka pálené tašky se zdržuje jednak vlivem počasí a také kvůli dalším souvisejícím pracem. Mě jde hlavně o to , zda při připevňování kontralatí nebyla nedostatečně použita těsnící páska a dírami ve fólii kolem hřebíků teď protéká. Je to problém a je třeba to opravit? Tašky by se měly položit během pár dní , pak by to protékat nemělo. Ale co třeba při velkém dešti nebo zafoukávání sněhu?

odpovědět

Re: Netěsnost fólie   |   odpovídá: Jan Rypl

Potřebuji se s Vámi spojit telefonicky , je to složité pro písemné vysvětlování. Ale současné řešení je samo o sobě nesprávné , i když bude následně podstřešní fólie zakryta krytinou.

Zásadní souvislosti navrhování podstřešních fólie u taškových krytin najdete v Aplikačním manuálu na: http://e-shop.juta.cz/katalog/psf/aplikacni%20manual%202019.pdf , zejména na str. 28-29 , bezpečné sklony krytin pak na str. 30

Jan Rypl , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Netěsnost fólie (č. 10640) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy