eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

drolící se tašky

Autor: N/A 10. 12. 2018

Dobrý den ,
prosím o radu:
Mám 40 let starý RD - Okal , s klasickou šikmou střechou s pálenými taškami. Tyto tašky se stále drolí a rozpadají.
Původně jsme se domnívali , že jsme narazili na špatně vypálené tašky , ale po přeložení části střechy se začaly drolit i nové tašky. Kolem nás stojí několik stejných i stejně starých Okalů , s naprosto stejnými taškami , ale drolí se jen nám.
Došlo mi , že všichni ostatní mají obytné podkrovní , zatímco my máme pod střechou jen půdu. Pod taškami jsou pouze desky a pod nimi nějaký silnější papír.
Musí tedy jít buď o vlhkost nebo o teplo.
Můžete mi poradit nějaké levné řešení? Teplo na půdu neuniká , stačila by tedy nějaká parozábrana , nebo musím zateplit celou střechu? Vzhledem k cenám zateplení bych nerad platil něco , co není nutné.
Děkuji

odpovědět

Re: drolící se tašky   |   odpovídá: Jan Rypl

Základní problém pro životnost jakékoliv střešní krytiny je nastavení správně nadimenzované ventilační mezery pod střešní krytinou. Tj. konstrukce kde buď přímo pod střešními latěmi je účinně větraný střešní prostor nebo kdy pod střešními latěmi jsou vytvořeny dostatečně vysoké kontralatě. Tj. venkovní proudící vzduch. Vodorovné střešní latě totiž nic nevětrají ! A zároveň kdy u spodního okraje střechy jsou vytvořeny dostatečně velké otvory pro nasávání venkovního vzduchu do ventilační mezery pod krytinou a u vrcholu střechy je ve střešní krytině použito dostatečné množství ventilačních tašek či jiných komponentů , jež umožňují výstup vzduchu z ventilační mezery zpět do exteriéru. Navíc proudění vzduchu ve ventilační mezeře nesmí nic přerušovat či výrazně omezovat. Pokud tedy přímo pod střešními latěmi krytiny není funkční ventilační mezera konstrukce , může to být jedna z hlavních příčin Vašeho problému.

Asi by bylo vhodnější spojit se telefonicky a ujasnit si souvislosti konstrukce a stavby , a dle toho pak stanovit postupy co s tím dál.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: drolící se tašky   |   odpovídá: Rudolf Prus

Dobrý den ,

RD typ Okál měl velmi nešťastně rešenu skladbu střešního pláště . Na krokvích byly namontovány desky a na nich hned střešní latě , bez jakéhokoliv odvětrání. Střecha se skládanými střechami musí být proveden jako větraná. Pokud je tedy nainstalována na krokvích jakákoliv konstrukce , je nutná instalaci i kontralatí a správný odvětrávací průduch u okapu a u hřebene. Pokud jste pouze vymanili tašky a ponechali původní stav , tak je drolení tašek způsobeno právě tímhle. Je tedy nutné demontovat tašky , laťování , odstranit desky na krokvích a následně položit paropropustnou fólii , kontralatě s výškou minimálně 4 cm , latě a novou krytinu. Podrobnosti o odvětrání naleznete například na :
https://wienerberger.cz/fakta/reseni-sikmych-strech
S pozdravem

Rudolf Prus
Technický poradce

TONDACH Česká republika s.r.o.
Bělotínská 722 , 753 18 Hranice
Česká republika

M +420 602 552 916
Centrála - T +420 383 828 099
rudolf.prus@tondach.cz
www.wienerberger.cz

odpovědět

Re: drolící se tašky   |   odpovídá: Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

Dobrý den ,
výrobci většiny skládaných krytin mají ve svých požadavcích mít pod krytinou průběžnou větranou mezeru , pokud jí tam nemáte tak to může být ten důvod proč se vám krytina rozpadá.

Ing. Karel Sedláček, produktový manažer

E-mail: karel.sedlacek@saint-gobain.com

SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o., Masarykova 197, 517 50 Častolovice

Výroba tepelných, zvukových a protipožárních izolací z minerální vlny.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


drolící se tašky (č. 10541) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy