eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Odvětrání zbytkového půdního prostoru

Autor: N/A 27. 8. 2018

Dobrý den. Na části domu mám (novou ) střechu se sklonem 6 stupňů , kde je následující složení konstrukce: 22mm OSB (na zavěšeném roštu ) , 160mm stříkané tvrdé pěny , volně ložená minerální izolace (cca 100-160mm ) , zbytkový prostor (0-500mm ) , difúzní fólie (kontaktní ) , plnoplošný prkenný záklop , Ruukki Classic s protikondenzační úpravou. Z vnitřní strany mám na OSB desky v plánu instalovat parotěsnou fólii. Při rekonstrukci jsem se rozhodl ponechat tento prostor neodvetraný - z důvodu úspory tepla v zimě. Nyní mi však vrtá hlavou jestli to bylo dobré rozhodnutí a jestli bych neměl nějaké odvětrání zrealizovat dodatečně - firma co dělala rekonstrukci navrhuje vstupní otvory ve štítě a na střechu dát větrací hlavici Lomanco. Co o tom soudíte? Je to nutné? Existuje lepší řešení?

odpovědět

Re: Odvětrání zbytkového půdního prostoru   |   odpovídá: N/A

... ještě dodávám , že mezi difúzní fólií a bedněním je odvětraná mezera 40mm.

odpovědět

Re: Odvětrání zbytkového půdního prostoru   |   odpovídá: Jan Rypl

A jak je resena ventilacni mezera nad difuzni folii a jak je dlouhy spad strechy ? Muzeme se spojit telefonicky ? Navic je tam chyba po strance hydroizolace.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel. 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Odvětrání zbytkového půdního prostoru   |   odpovídá: Jan Rypl

V první řadě měla být výška mezery nad difúzní fólií (pod bedněním krytiny ) min. 60 mm a to ještě za předpokladu , že délka sklonu střechy není větší jak 10 m (viz. ČSN 731901 Navrhování střech ). A pokud difúzní fólie nemá plnit pouze větrotěsnící funkci (ale difúzní fólie se slepenými přesahy ) , ale i hydroizolační funkci , pak při sklonu 6° (tj. menším jak 10° ) mělo být na krokvích prkenné bednění , na něm speciální difúzní membrána (např. JUTATOP 2AP ) a pod min. 60 mm vysokými kontralatěmi na membráně nalepená těsnící páska (např. JUTADACH TPK SUPER ).

Pokud u spodního okraje šikminy střechy není možné vytvořit dostatečné otvory ve stěně v úrovni mezi difúzní fólií a tepelnou izolací pro nasávání venkovního vzduchu (uvádíte totiž 0 výšku vzduchového prostoru v tomto detailu ) , pak ventilační proudění pod celou plochou difúzní fólie nenastane a navíc hrozí riziko , že s větracími hlavicemi pak v meziprostoru vznikne podtlak , který bude naopak ještě víc přisávat vodní páry z interiéru do rosného bodu konstrukce (zvýší se rozdíl parciálních tlaků nad a pod zateplením ).

Asi by bylo vhodnější spojit se telefonicky a upřesnit si souvislosti.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Odvětrání zbytkového půdního prostoru   |   odpovídá: N/A

Předně děkuji za podrobnou odpověď. S provedením hydroizolace již asi bohužel nic nenadělám... Délka od hřebene k okapu je cca 4 ,2m (na obě strany ). S tou výškou zbytkového prostoru jsem to nenapsal úplně dobře (musel jsem si projít fotky a znovu prohlédnou střechu - rekonstrukci jsme dělali v roce 2015. ) - mezi pozednicí a fólií je cca 20cm místa - aktuálně je tam také vložená minerální izolace , ale při jejím vyjmutí by tam určitý prostor pro odvětrání vznikl (taky by ale bohužel vznikl tepelný most ). Na přesazích střechy je zhotoveno palubkové podbití - jak velké otvory a kolik by muselo být , aby bylo odvětrání dostatečné?

Ještě mě napadlo alternativní řešení - do štítu vytvořit dva otvory. Jedním zavést trubku co nejdále do prostoru (odvod ). Do druhého zabudovat ventilátor - ten by dovnitř hnal vzduch (nemohl by tedy vzniknout podtlak ). Výhodou by byla možnost řízení větrání - např. spínat větrák v létě přes noc a v zimě naopak během dne. Co si o tomto myslíte? Jaká by asi měla být intenzita větrání (m3/h )?

Fotografie z průběhu rekonstrukce (jsou ve velkém rozlišení , tj. jdou hodně zvětšit ): https://drive.google.com/drive/folders/1n49Ju73k1MWdr5O44PqfMTjWvz7zUv7y?usp=sharing\

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Odvětrání zbytkového půdního prostoru (č. 10515) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy