eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Zateplení/odizolování půdního prostoru od obytné č

Autor: N/A 19. 6. 2018

Již dlouho době se potýkáme v létě s vysokou teplotou v pokojích (většinou se neliší , tzn. venku 30 doma 28 st. ) a v zimě s špatným vytápěním pokojů. Skladba stropu je následující: sadrokarton - 30 cm vzduchová mezera - parozabrana - 18cm tepelná minerální izolace. Jako střešní krytina byly použity tašky. V současné době se rozhoduji mezi foukanou izolací do meziprostoru 30 cm (což je dost finančně náročné ) a nebo přidání 15-20cm nové izolace , tj. na stávající (což je cca třetinová cena ). Chtěl bych se zeptat na zkušenosti v této oblasti , případně doporučení odizolování půdního prostoru od obytné části. Nevím proč máme 30cm mezeru mezi sadrošem a izolací , ale nějak tomu přikládám význam právě při vedení a prostupu tepla. Bylo by vhodné jí vyplnit? Předem děkuji

odpovědět

Re: Zateplení/odizolování půdního prostoru od obytné č   |   odpovídá: Jan Rypl

Pokud je ve stávající konstrukci nad parozábranou 18 cm tepelné izolace , nelze pod parozábranu přidat dalších 30 foukané izolace nebo 15-20 cm nové izolace. Pak vzniká vysoké riziko , že by se místo rosného bodu konstrukce dostalo pod úroveň parozábrany a docházelo by ke kondenzacím na spodní straně parotěsnící vrstvy konstrukce a k znehodnocování všeho pod ní.

Pokud se vám přehřívá podkroví , může to být nejen nedostatečnou tloušťkou (účinností ) tepelné izolace , ale případnými dalšími chybami , tj. že:
a ) zejména pokud nefunguje ventilační mezera pod střešní krytinou , tj.nad podstřešní fólií (není vůbec nebo je malé výšky , nebo je něčím přerušená či zúžená nebo střešní krytina nemá dostatečný počet ventilačních prvků u vrcholu střechy )
b ) případná střešní okna nemají na léto instalovanou venkovní síťovanou markýzu
c ) konstrukce stěn okolo podkroví nejsou schopny akumulovat teplo.
d ) vlivem špatného provedení skladby v konstrukci vznikají kondenzace či místy tepelná izolace chybí

Vzduch mezi parozábranou a SDK rozhodně nemůže být hlavní příčinou problému přehřívání (pokud není propojen až do půdy ).

Asi by bylo vhodné se spojit telefonicky.

Jan Rypl , tel.: 602194045 , rypl@juta.cz

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Zateplení/odizolování půdního prostoru od obytné č   |   odpovídá: Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

Dobrý den ,
nepíšete přesnou skladbu , tj. jak je řešené větrání střechy , ale předpokládám že standardně.

Doplnění tepelné izolace je určitě možné , nicméně tepelná izolace by měla být umístěna až nad parozábranou , ve vašem případě to znamená že by jste musel současnou parozábranu odstranit (či alespoň perforovat či nějak rozřezat ) a po apliakci další tepelné izolace nad SDK pod ni udělat novou parozábranu a SDK aplikovat zpět.

Pokud by jste měl zájem o naše výrobky tak bych doporučil od nás výrobek Isover Unirol Profi a jako parozábranu Isover Vario KM Duplex UV.

Ing. Karel Sedláček, produktový manažer

E-mail: karel.sedlacek@saint-gobain.com

SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o., Masarykova 197, 517 50 Častolovice

Výroba tepelných, zvukových a protipožárních izolací z minerální vlny.

odpovědět

Re: Zateplení/odizolování půdního prostoru od obytné č   |   odpovídá: N/A

Děkuji velice za odpověď , a ještě doplňující dotaz. Tvrzení firmy , která mi navrhuje nafoukat minerální izolaci pod parozabranu a tím odizolovat prostor mezi půdou a obývaným patrem je tedy nesprávné. Tvrdí také to , že izolace může být bezproblémů nafoukaná pod parozabranou , což je už za hranicí logiky. Současně tvrdí , že přidání další vrstvy klasické izolace skládané např. 20 cm na stávajících 18 cm , je zcela bezvýsledné řešení , a nedocílím tím mého záměru , odizolovat obytné patro od půdního prostoru , který se evidentně přehřívá. Půdní prostor není nikterak izolován , pouze větrán , není užíván a nikdy nebude. Prosím o Váš názor na přidání izolace na stávající izolaci (tedy nad parozabranu ) , zda umocnění vrstvy izolace (na celkovou vrstvu cca 40 cm ) bude efektivní řešení , a tvrzení firmy o foukané izolaci je ryze obchodní strategií za účelem vydělat peníze , která může posléze způsobit nemalé potíže s výskytem vlhkosti v domě. Předem děkuji za odpověď a Vaší ochotu. tk

odpovědět

Re: Zateplení/odizolování půdního prostoru od obytné č   |   odpovídá: Jan Rypl

Jak jsem minule psal , je nutné se spojit telefonicky abychom si ujasnili situaci a souvislosti konstrukce.

Teoreticky : Pokud nad stávající tepelnou izolaci (na její studenou stranu ) přidáme další vrstvu vysoceparopropustné tepelné izolace (např. vatu ) a přitom touto přidanou izolací nedojde k nějakému ucpání či snížení rozměru nutné ventilační vrstvy konstrukce (či eliminaci otvorů pro její fungování a průběh ) , pak se může situace s přehříváním jen zlepšit a přitom nemůže dojít ke zhoršení stávající difúzní bilance konstrukce.

Mluvíme ale pořád o situaci pouze akademicky , jelikož neznám souvislosti skladby a stavby. Bez alespoň telefonického jednání to nejde 100% stanovit.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Zateplení/odizolování půdního prostoru od obytné č (č. 10504) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy