eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Odvětrání nevětrané střechy

Autor: N/A 26. 10. 2016

Dobrý den , rád bych ve starším domě provedl zateplení střechy. Konstrukce střechy mi neumožňuje to vyřešit jinak , než nechat mezi kontaktní fólií a prkny střechy 4 cm mezeru. Mám problém a to je samotné odvětrání střechy do této 4 cm mezery. Na střeše je eternit a známý mi doporučil , ať vykružovákem udělám díru skrz prkna i lepenku a vyměním klasickou eternitovou tašku za tašku odvětrávací. Na internetu však nemůžu žádnou takovou tašku najít. Dále bych se chtěl zeptat , když bych to udělal takto , jestli to stačí udělat na jednom místě střechy a vzduch se mezi trámy "dostane" , nebo to musím udělat ve všech polích - jedna strana střechy má na délku 11m a na výšku cca 4m. Děkuji

odpovědět

Re: Odvětrání nevětrané střechy   |   odpovídá: Jan Rypl

Taková ventilace ve střeše se dá zabezpečit pouze v případě , že ve střeše není a ani nebude ani detail úžlabí ani detail sedlového vikýře ani střešní okna. Je totiž potřeba udělat nejen výstupový otvor pro všechny pole mezi krokvemi u vrcholu střechy (z obou stran nároží i hřebene ) , ale i dole štěrbinu mezi obvodovým zdivem a bedněním pro nasávání venkovního vzduchu do každého pole mezi krokvemi. Předpokládám , že sklon střechy je někde mezi 25°-45°. Tj. u střechy s délkou sklonu 11m pak výška ventilační mezery musí být min. 55 mm , a výstupový netto otvor pro každé pole mezi krokvemi pak min. 183 cm2 , tj. asi ideálně pro výstup ventilace používat ventilační prvky LG 200 (viz. www.cembrit.cz ). Průběžná spára mezi zdivem a bedněním pak o výšce min. 100 mm krytá mřížkou proti vstupu ptáků.

Potíž je v tom , že bez demontáže krytiny a jen s vysocedifúzní membránou (např. Jutadach ) napnutou jen mezi krokvemi (bez horního krytí krokví a bez následné kontralatě ) , pak nebude mít zateplená konstrukce střechy funkční doplňkovou hydroizolaci , což je v rozporu s Pravidly pro navrhování a provádění střech ČR.

Další souvislosti můžeme řešit telefonicky.

Jan Rypl , rypl@juta.cz , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Odvětrání nevětrané střechy   |   odpovídá: Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

Dobrý den ,
větrací tašky lze zakoupit i na vláknocementovou krytinu (např. Cembrit ).

Co se týče větrané mezery , pak pro její bezpečnou funkčnost je třeba zajistit nasávání vzduchu u okapu a jeho odvod právě větracími taškami. Počet větracích tašek se může lišit , ale obecně bych ve vašem případ je dával do každého pole (myšleno mezi každé dvě krokve ).

Doporučuji si ale pozvat nějakého odborníka ať to na místě posoudí detailněji , jelikož toto můžeme být celkem komplikované řešit jen takto na dálku a nemusí se zohlednit věci které jste nenapsal či detailněji nespecifikoval (např. jak tam máte aplikovanou doplňkovou hydroizolaci , v jakém stavu je , atd. ).

S pozdravem

Ing. Karel Sedláček , Ph.D.
Manažer technické podpory
Technical Support Manager

Ing. Karel Sedláček, produktový manažer

E-mail: karel.sedlacek@saint-gobain.com

SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o., Masarykova 197, 517 50 Častolovice

Výroba tepelných, zvukových a protipožárních izolací z minerální vlny.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Odvětrání nevětrané střechy (č. 10335) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy