eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

faktor difuzního odporu minerálních vat

Autor: N/A 18. 10. 2016

dobrý den ,
prosím o odpověď , faktor difuzního odporu u minerálních vat (skelna , kamenná ) je μ ; = 1 až 2
to tedy znamená , že vodní páry těmito vatami procházejí stejně dobře jako vzduchem? (tzn. pokud je pod stropem metr tlustá vrstva izolantu , vodní pára jím projde stejně jako metr tlustou vrstvou vzduchu? )

pokud je tomu tak , proč se používají parozábrany? uvedu příklad-90let starý domek , nevytápěná půda , klasická skladba stropu s rákosem ze spodu. pokud pod strop dám 20cm difuzně otevřené vaty-která tedy pokud to platí , klade páře stejný odpor jako vzduch - to znamená , APLIKACÍ vaty se v tomto směru NIC nezmění = rosný bod bude ve stejném bodě jako je teď (bez izolace )
je tato úvaha správná? a pokud odkryju záklop stropu a zjistím , že trámy jsou v pořádku - znamená to , že je vše ok

odpovědět

Re: faktor difuzního odporu minerálních vat   |   odpovídá: Jan Rypl

Vaše úvaha rozhodně správná není. Pokud pustíme neřízeně páry z teplé místnosti do rosného bodu konstrukce , který bude v nekapilárním materiálu (lehký tepelný izolant jako je vata ) , pak dojde k výrazným nepřípustným kondenzacím uvnitř konstrukce kde bude vata. A pokud od vaty směrem k exteriéru zůstanou vrstvy původního stropu , který má výrazně nižší paropropustnost než vata , pak navíc výrazně omezíme možnost odparu vodních par z vaty do exteriéru.

Původní rosný bod byl u staré konstrukce totiž až za podhledovou vrstvu stropu s rákosem (a teplo interiéru tuto plochu ohřívalo ) , ale aplikací vaty jej posuneme pod tuto vrstvu , která navíc nebude ohřívána teplotou interiéru. A na tudíž na této studené vrstvě konstrukce nad vatou vodní páry budou kondenzovat naprosto v nepřípustném rozsahu pokud vstup vodních par z interiéru do vaty neomezíme. nějakou parotěsnící vrstvou dostatečné účinnosti (parotěsnosti ).

Proto je norma ČSN 730540 Tepelná ochrana budov , část 2 Požadavky , hlava 6 Šíření vlhkosti konstrukcí , která jednak stanovuje max. možnou velikost kondenzací v konstrukci za rok a jednak má požadavek vyhovující difúzní bilance konstrukce (kondenz x odpar ).

Rypl , tel.: 602194045

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: faktor difuzního odporu minerálních vat   |   odpovídá: Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

Dobrý den ,
máte pravdu že vodní pára prochází minerální izolací obdobně jako vzduchem. Nicméně rozdíl je v tom že v případě vzduchu vodní pára změní svoji teplotu např. z 18°C na 16°C za výšku 200 mm kdežto pokud máte tepelnou izolaci tak teplota klesne např. z 18°C pod izolací na 5°C nad izolací a to právě vyvolá kondenzaci vodní páry na vodní kapky atd.

Ing. Karel Sedláček, produktový manažer

E-mail: karel.sedlacek@saint-gobain.com

SAINT-GOBAIN ORSIL s.r.o., Masarykova 197, 517 50 Častolovice

Výroba tepelných, zvukových a protipožárních izolací z minerální vlny.

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


faktor difuzního odporu minerálních vat (č. 10333) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy