eStřechy.cz   -   poradna

odpovědětodpovědět

Nametek XPS nad krokvemi teploty

Autor: N/A 22. 4. 2015

Dobrý den ,
rád bych se poradil ohledně izolace šikmé střechy. Konkrétně mi jde o použití námětku z XPS při kombinovaném nadkrokevním a mezikrokevním izolování střechy vzhledem k možný max. teplotám v podstřešním prostoru.
Použil jsem na své novostavbě námětky z XPS 100mm nad krokvemi. Jedná se v podstatě o řešení Knauf , ale realizační firma místo hranolku na kotvení XPS použila dřevěné latě tl. 25mm . Trápí mne trochu max. teplota pro XPS - 75°C , což jsem zjistil „ex post“. Jsem trochu nesvůj , jestli s tou teplotou nemůže být problém a XPS nebude časem degradovat a nějak se bortit. Nikde jsem nedohledal nějaké seriozní údaje o možných max. teplotách v podstřešním prostoru , našel jsem jenom nějaké údaje k plochým střechám , že povrchové teploty se mohou pohybovat okolo 80°C. Otázka je jaké teploty mohou být pod taškami v lehce provětrávané vzduchové mezeře 40mm a o kolik stupňů sníží teplotu dřevo tl. těch 25mm.

odpovědět

Re: Nametek XPS nad krokvemi teploty   |   odpovídá: rypl@juta.cz

V první řadě se XPS námětek na šikmé střeše shora nefixuje 25 mm latí , ale je doporučeno toto fixovat 60 mm tlustou fošnou (šíře stejné jako je šířka provedeného námětku ) ! Teprve nad ní následuje podstřešní vysocedifúzní membrána (např. Jutadach ) , kontralatě (ventilační mezera ) , střešní latě (nebo bednění ) a vlastní střešní krytina s ventilačními prvky vrcholu střechy.

Není mě jasné jak někdo chce 25 mm latí přikotvit speciálním vrutem námětek až do krokve a přitom tato 25 mm lať má pak staticky držet kotvení celé následné vrstvy střešního pláště ?!?.

Suché dřevo má lambdu cca 0 ,18 W/m.K , tj. v případě použití 60 mm fošny se toto chová podobně , jako by tak bylo místo 60 mm fošny bylo cca 15 mm tep. izolace (běžné lambdy 0 ,039-0 ,040 W/m.K ). Z boku fošny je pak 60 mm hlav. tep. izol. chránící i XPS. Pak k nějakému ohrožení XPS námětku teplotním zatížením dojít nemůže.

Přehřívání prostoru pod krytinou nastane v momentě pokud nejsou dodrženy základní dispozice pro výšku ventilační mezery a ventilační kapacitu prvků u vrcholu střechy (závisí dle sklonu a délce sklonu střechy ) ve vazbě na typ střešní krytiny.

Asi by bylo lepší spojit se telefonicky.

Jan Rypl , tel.: 602194045 , rypl@juta.cz

Jan Rypl, manažer aplikací

E-mail: rypl@juta.cz Telefon: 602 194 045

JUTA a.s., Dukelská 417, 544 15 Dvůr Králové n. Labem

Podstřešní fólie, podstřešní membrány a parotěsné fólie.

odpovědět

Re: Nametek XPS nad krokvemi teploty   |   odpovídá: N/A

Dobrý den , pane Ryple velice děkuji za odpověď. Co se týká použití prken , tak ano , firma si to udělala trochu "po svém" . Nicméně vruty jsou prokotveny nejen ta prkna na šířku krokví , ale po instalaci pojistné folie také (a to hlavně ) kontralatě až do krokví. Takže staticky si myslím že to nebude o moc horší než originální řešení. Střechu máme hotovou 3/4 roku , zevnitř zatím není aplikováno zateplení , takže mám možnost to sledovat. Prošlo to nějakým tím sněhem i velkými větry a zatím jsem nezaznamenal naprosto žádný problém. Tak snad je to OK.
Obavu mám z té teploty , protože to jsem si neuvědomil a máte pravdu , že místo 60mm dřeva nad XPS je jenom 25mm. z boku bych ten námětek ještě mohl přiteplit např. 2-3cm PIR desky , pokud se nebudu chtít spolehnout jenom na min.vatu. Ale seshora už s tím bohužel nic neudělám. Otázka je , jestli může teplota v provětrávané dutině pod taškami stoupnout opravdu více než těch 75°C. To se mi nepodařilo nikce "vygooglit" : )

Dotaz byl odeslán odborným technikům předních výrobců stavebních materiálů.
Pokud i Vy hledáte odbornou radu, využijte náš systém a vložte svůj dotaz do poradny eStřechy CZ.


Sledovat příspěvek e-mailem

E-mail:


Nametek XPS nad krokvemi teploty (č. 10019) - eStřechy.cz
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy