eStřechy.cz   -   informační portál o střechách

Návod k ošetření dřevěných částí střešních oken VELUX

Rám i křídlo střešního okna VELUX je vyrobeno z vysoce kvalitního borovicového dřeva.
Pro ochranu proti škůdcům jsou dřevěné části po opracování tlakově impregnovány fungicidem. Po impregnaci a následném přebroušení je okno opatřeno jednou (BASEfinish) nebo dvěma (TOPfinish) vrstvami vodou ředitelného akrylátového laku.

Kdy nastal čas pro údržbu dřeva?

- Je-li okno vystaveno zvýšené vzdušné vlhkosti (kondenzace) nebo silnému slunečnímu záření.
- Jeví-li lak známky narušení (zbělá).

Okna po namontování nevyžadují další nátěr. V závislosti na zatížení laku (viz výše) doporučujeme první obnovu provádět cca po 2 – 3 letech.

Kdy se na okně vytvoří plíseň?

Prvotní příčinou tvorby plísní je vysoká hladina vlhkosti vzduchu spojená např. se stavební vlhkostí nebo s aktivitami souvisejícími s bydlením (např. rostliny, pobyt osob, vaření, sprchování apod.), která často vede ke kondenzaci na okenním skle. V místech dotyku skla s dřevěnými částmi okna dochází k narušení laku. Není-li narušený lak včas opraven, dřevo nejprve zmodrá, později zčerná. Po několika letech může dojít i k nevratnému poškození dřeva.

Jak odstranit plíseň?

Nejprve obrousíme poškozené místo brusným papírem (hrubost 80-120). Plísně zahubíme použitím obvyklých protiplísňových prostředků. Poté dřevo necháme vyschnout.

Dřevo impregnujeme standardní transparentní impregnací (dle doporučení konkrétního výrobce nátěrových hmot – např. Sadolin).

Po zaschnutí aplikujeme minimálně dvě vrstvy vodou ředitelného akrylátového laku. První nátěr po zaschnutí lehce přebrousíme (hrubost 240-300).

Pokud používáme lak obsahující fungicid, můžeme upustit od impregnace.

Jak ošetřit mírně narušený lak?

Poškozená místa omyjeme vlažnou mýdlovou vodou. Nepoužíváme prostředky na bázi benzínu. Osušíme suchým čistým hadříkem. Poté přebrousíme poškozená místa smirkovým papírem (hrubost 240-300 v případě menšího poškození, 120 v případě většího).

Větší poškození dřeva (rýhy, praskliny) vyplníme opravným tmelem (např. používaným na opravy podlah) odpovídajícího odstínu a po zaschnutí přebrousíme.

Při aplikaci laku se snažíme vyhnout dotyku s těsněním, případně je hned očistíme.  

První nátěr po zaschnutí lehce přebrousíme (hrubost 240-300).

Nákup střešních oken VELUX v elektronickém tržišti eStřechy

Autor: archiv VELUX www 

Ošetření střešních oken VELUX - e Střechy
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy