eStřechy.cz   -   informační portál o střechách

Kondenzace a údržba střešních oken VELUX

Kondenzace střešního okna VELUX

Okno v šikmé střeše vyžaduje pochopitelně vyšší kvalitu technologie než jakýkoliv jiný typ okna. Firma VELUX si je této skutečnosti již dlouho vědoma. Rozvíjíme své technické a řemeslné schopnosti již 60 let a vyrábíme střešní okna nejvyšší kvality a spolehlivosti. Ale příroda je příroda a i na nejlepších střešních oknech se může tvořit kondenzace.

Co je kondenzace oken

Kondenzace je mlhovité srážení kapiček vody na předmětech jako jsou zrcadla, kachličky a okenní tabule. Tvoří se, když se teplý, vlhký vzduch setká se studeným povrchem. Teplý vzduch může obsahovat podstatně více vodních par než studený vzduch. Takže když se teplý vzduch ochladí (například při styku s okenní tabulí), uvolní určité množství vody právě na studený povrch.

Proč dochází ke kondenzaci na střešních oknech

Okna jsou vždy nejstudenějším povrchem v místnosti, proto na nich dochází ke kondenzaci. Střešní okna jsou, vzhledem ke svému umístění, více vystavena větru, dešti, kroupám a sněhu. Proto se ochlazují více než svislá okna a kondenzace vzniká nejdříve na nich.
Např. při relativní vlhkosti vzduchu 60 % a pokojové teplotě 21°C dochází ke kondenzaci již při poklesu teploty vnitřního skla pod 13°C.

Proč vzniká kondenzace na vnější části rámu

Každé střešní okno má určitou úroveň propustnosti, jejíž hodnota je závislá na rozdílu tlaku vzduchu mezi interiérem a exteriérem. Pokud, například v noci, nedochází k cirkulaci vzduchu a současně se zvýší jeho relativní vlhkost může dojít k proniknutí části vzdušné vlhkosti až k vnějšímu okraji rámu. Zde dojde k poklesu teploty pod rosný bod a následné kondenzaci. Situaci může zlepšit instalace nuceného větrání.

Vlhkost vzduchu podporuje kondenzaci

Množství vodních par, které se v průběhu dne uvolňuje do průměrného obyvatelného prostoru, je velmi vysoké. Vaření, horké sprchy a koupele, praní prádla, dokonce i rostliny v květináčích zvyšují vlhkost vzduchu. K tomu se přidávají vodní páry vydechované lidmi (a to nezmiňujeme příspěvek od domácích miláčků, jako jsou kočky a psi). Jenom během noci se uvolní do vzduchu až půl litru vody na osobu. V průměrné domácnosti sestávající ze 3 lidí se to rovná 12 litrům vody v průběhu 24 hodin.

Po nějaké době může tato nahromaděná vlhkost vést ke vzniku plísní, poškození nábytku I ohrožení zdraví. Pravidelným větráním však můžeme tyto problémy omezit.

Pokojová teplota pro zabránění kondenzace

Aby se zabránilo kondenzaci, měla by se pokojová teplota udržovat co nejstálejší. Optimálním cílem, kterého bychom měli dosáhnout, je pokojová teplota 21°C a relativní vlhkost 40-50%. V takovém prostředí byste neměli mít s kondenzací na okenních tabulích problémy.

Nákup střešních oken VELUX v elektronickém tržišti eStřechy

Autor: VELUX www 

Kondenzace střešních oken - e Střechy
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy