eStřechy.cz   -   informační portál o střechách

Výběr správné velikosti a umístění střešního okna

Kromě toho, že okno zajišťuje dostatečné osvětlení místnosti, rovněž zprostředkovává kontakt s vnějším prostředím. Pro optimální výhled je nutné namontovat střešní okno do takové výše, aby bez problémů viděla také sedící osoba. Ostatně podle této zásady jsou instalována i klasická vertikální okna ve fasádě. Architekti doporučují osazovat střešní okna tak, aby spodní hrana jejich rámu byla ve výši zhruba 90 centimetrů od podlahy. Poloha okna je však závislá rovněž na úhlu sklonu střechy (při menším sklonu je třeba pro stejný výhled použít delší okno). Výška umístění horní hrany rámu 180 až 220 centimetrů od podlahy zaručuje nerušený výhled oknem vestoje. 
Při volbě výšky osazení střešního okna je nutné přihlédnout i k tomu, abyste měli snadný přístup k jeho ovládání. Pro okno instalované spodní hranou ve výšce 90 až 110 centimetrů je proto výhodné umístění ovládacího madla na horní straně ve výšce zhruba 180 až 200 centimetrů, protože se při jeho ovládání nemusíte ohýbat. Tam, kde jsou střešní okna z jakéhokoliv důvodu namontována výše, nebo při nižším sklonu střechy, bývá vhodnější okno výklopné s ovládací klikou ve spodní části. V tomto případě však dbejte, aby bylo osazeno v takové výšce, kdy můžete na vyklopené křídlo při zavírání okna pohodlně dosáhnout. Optimální vzdálenost spodní hrany rámu od podlahy by měla být 120 centimetrů, zejména u střech s malým sklonem.

 
 

Kyvná střešní okna

 

Výklopná střešní okna

 
 

Při výběru velikosti a umístění okna je důležité vzít v úvahu sklon střechy a ujistit se, že délka střešního okna je optimální pro dobrý výhled z místnosti i snadný přístup k ovládání okna. Celkový počet oken a jejich velikost vychází z požadavku na zajištění dostatečného osvětlení místnosti.

 
Při menším sklonu střechy je třeba pro stejný výhled použít delší okno.  
 
 

Snadné ovládání a optimální výhled

Pro zajištění snadného ovládání střešních oken a zajištění "OPTIMÁLNÍHO VÝHLEDU" doporučujeme, aby horní hrana rámu byla vzdálena 1850 až 2000 mm od podlahy, spodní hrana 900 až 1100 mm od podlahy.

 

Úroveň pro optimální výhled

Pro zajištění snadného ovládání střešních oken a zajištění "OPTIMÁLNÍHO VÝHLEDU" doporučujeme, aby spodní hrana byla vzdálena 900 až 1100 mm od podlahy.

 
 
Doporučené velikosti střešních oken s uvedeným sklonem střechy:
 
Velikost okna   Sklon střechy
délka 1180 mm   přibližně 43-90o
délka 1400 mm   přibližně 34-65o
délka 1600 mm   přibližně 28-52o
délka 1800 mm   přibližně 24-45o
 
Čím delší střešní okno, tím lepší "OPTIMÁLNÍ VÝHLED".

Střešní okna mohou být kombinována do sestav vedle sebe i nad sebou, čímž je lepší optimální výhled, panorama i prosvětlení místnosti.

Ceník - fólie SarnafilNákup střešních oken v elektronickém tržišti eStřechy

Autor: VELUX Česká republika, s.r.o.

Výběr velikosti střešního okna - e Střechy
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy