eStřechy.cz   -   informační portál o střechách

Správný výběr střešních oken a porovnání parametrů

Kvalitní střešní okno je nejen vyrobeno z kvalitního materiálu, je plně funkční a spolehlivé, ale jeho technické parametry umocňuje celý systém doplňků, počínaje lemováním, přes dekorativní a zastiňovací výrobky, ovládací prvky, poradenství a konče servisem.

Výběr kvatitního střešního okna

Jak vybrat opravdu kvalitní střešní okno ?

Kvatitní a účelné  střešní okno by mělo zachovávat tvarovou stálost profilů, mělo by být vodotěsné, mít dlouhou životnost, pěkný vzhled a snadno udržovatelný povrch. Zárukou této kvality je výrobce, který se může pochlubit dlouholetým působením na trhu, širokým sortimentem výrobků, ale zejména tím, že přichází se stále novými zlepšeními či se zcela novými technologiemi. Zároveň svým zákazníkům poskytuje dobrý poradenský servis a technické konzultace, záruční a pozáruční servis a další služby.
Aby nám okno dobře sloužilo, nestačí, budeme-li jen vybírat kvalitní rám a kvalitní zasklení. Je třeba mít i dobré lemování, zajišťující vodotěsnost a ochranu proti povětrnostním vlivům (toto lemování může být pro jednotlivé okno, nebo pro sestavu oken). Kombinacemi oken můžeme následně vytvářet libovolně velkou prosklenou plochu, která je esteticky velice zajímavým prvkem jak z exteriéru, tak i z interiéru.

Užitné vlastnosti oken dále zlepšují dekorativní a zastiňovací doplňky. Spokojenost zákazníka se zvyšuje úměrně s výběrem střešního okna a to tím, z jaké nabídky typů, materiálu a barev si vybírá a jak jednoduchá je jejich montáž na okna. Pohodlné ovládání oken a doplňků, zvláště jsou-li okna vysoko umístěná, umožní ovládací prvky.Tyto ovládací prvky umožňují ovládání buď manuální nebo elektronické.

Výběr kvatitního střešního okna

Jak správně vybírat střešní okno

Při výběru střešního okna si nejprve odpovězte na otázku, jakou by mělo plnit funkci, v jaké místnosti bude umístěno. Optimální výhled zaručuje takové střešní okno, jehož spodní hrana je 90 centimetrů od podlahy. Tak z něho vidí i sedící osoby. Při výběru střešního okna je důležité vzít v úvahu sklon střechy, při menším sklonu je třeba použít delší okno.
Velikost okna či jejich větší počet zase závisí na tom, jak dostatečně bude místnost osvětlena. Platí zásada, že zasklená plocha by měla představovat nejméně 10 procent plochy podlahy. Pamatujte však, že šířka oken je většinou dána vzdáleností krokví. Vyberete-li si širší, bude třeba provést tesařskou výměnu, která stavbu úměrně prodraží. 
Rovněž typ otevírání okna volíte podle způsobu jeho využití a přístupu k němu. Jiné bude u okna, k němuž máte snadný přístup, jiné v případě, že okno je v místě, kam nedosáhnete. 
Povrch oken může být přírodní dřevěný, nebo z plastu – snadněji se udržuje, či odolávající vyšší vlhkosti vnitřního prostředí, například v koupelnách. Povrch oken může být přírodní dřevěný, nebo z plastu. Povrch z plastu se snadněji udržuje a lépe odolává vyšší vlhkosti vnitřního prostředí.

Protože pořízení střešních oken není krátkodobá investice, ptejte se na jejich technické parametry. Důležitý je zejména takzvaný součinitel prostupu tepla. Čím je nižší, tím více ušetříte za vytápění bytu. Zbytečnému úniku energie z místnosti přitom zabraňují nejen speciální skla, ale také způsob montáže okna. 
Před nákupem se rovněž informujte na délku dodacích lhůt objednaného výrobku a způsob montáže. Například firma VELUX ke každému střešnímu oknu dodává jednoduchý obrázkový návod, podle kterého instalaci oken zvládne i laik. K samotnému oknu patří také lemování, jež zajišťuje vodotěsnost a ochranu proti povětrnostním vlivům. Může být hlinkové, měděné či titanzinkové.

Správný typ střešních oken vám pomohou vybrat proškolení prodejci stavebních materiálů v celé České republice.

Střešním oknem přijde slunce i ze severu. Aby místnost byla dostatečně osvětlena, měla by zasklená plocha okna tvořit nejméně deset procent plochy podlahy. K pohodě vnitřního prostředí však navíc přispívají sluneční paprsky. Proto také bývají obytné místnosti obvykle situovány na jižní a západní strany. Jsou však prostory, kde uvítáme jen klidné rozptýlené světlo, například pracovny, ložnice, kuchyně, v nichž mohou být střešní okna situována právě k severu, popřípadě severozápadu či severovýchodu.
Větší místnosti pak můžeme dobře prosvětlit okny obrácenými do více světových stran. V těchto případech volíme například řadu oken osazených do hřebene střechy pouze pro prosvětlení celé místnosti. Obecně lze říci, že s ohledem na uživatelský komfort osob je severní světlo velmi žádoucí, protože přispívá k rovnoměrnému osvětlení a navíc v létě nepřivádí do bytu teplo.
Na rozdíl od klasických oken umístěných ve fasádě domu střešní okna prosluní i místnosti obrácené k severu. Cestu slunečním paprskům otevírají obvykle výše umístěná střešní okna na „odvrácené“ jižní či západní straně střechy.

Jaké zasklení střešního okna zvolit ?

Kvalitní střešní okna ochrání váš domov stejně bezpečně jako dobrá střecha. Zmínili jste se o jejich zasklení, které je energeticky úsporné. V tomto případě bývá dvojsklo plněné obvykle inertním plynem a je opatřeno pokovením, tedy nízko emisivní vrstvou, která brání prostupu tepla. Toto zasklení také zabraňuje orosení povrchu okenní tabule při nízkých venkovních teplotách. Použitá skla bývají plavená nebo se selektivně reflexní vrstvou, jejich šířka je 3 až 4 milimetry. Mezera plněná plynem bývá 16 až 18 milimetrů široká. 
Pokud chcete, aby vaše střešní okna měla zvýšenou odolnost proti mechanickému poškození zvenku, například kroupami, zvolte tvrzená skla. Hluk zase účinně tlumí speciální protihluková skla nebo vícenásobné těsnění mezi křídlem a rámem okna. 
Nebezpečí, že při náhodném rozbití skleněné výplně okna budou vysypanými střepy zraněny lidé v místnosti, kde k neštěstí došlo, může odvrátit zasklení, které má na vnitřní straně dvojsklo s lepeným sklem a uprostřed bezpečností folii. Ta zaručuje, že se úlomky skla nevysypou do místnosti.

Údržba střešního okna

Péče o střešní okna není vůbec složitá. Mechanika střešních oken VELUX nevyžaduje žádnou údržbu. Kluzné povrchy otočného závěsu jsou vyrobeny z moderních plastických hmot a kovové části jsou speciálně ošetřeny tak, aby odolávaly korozi i v extrémních klimatických podmínkách. Stačí tedy jen okna běžně mýt a starat se o dřevěné povrchy.

Při mytí lze křídlo okna otočit o 160 stupňů (zajistíte ho přitom zástrčkou), takže se snadno z místnosti dostanete i k jeho vnější straně. Ani čištění vzduchového filtru ve ventilační klapce není ničím složitým. Jednoduše otevřete okno, vyjmete filtr a vyperete ho v saponátu. Alespoň jednou ročně je nutné odstranit z lemování okna listí a ostatní nečistoty, aby stékající voda mohla žlaby lemování volně odtékat (údržbu provedete při otevření okna z místnosti). Jestliže jste se rozhodli pro okna s dřevěným povrchem, budete muset přibližně po dvou až sedmi letech obnovit lak (záleží na povrchové úpravě daného okna). Lakovaná okna přitom lze umývat běžným saponátem zředěným ve vodě. Jestliže se chcete této údržbě vyhnout, stačí zvolit střešní okna s povrchem EVERfinish (tento povrch je tvořen bílým dvousložkovým polyuretanovým lakem s UV filtrem), který je hladký a bezešvý. Zaoblené hrany profilů provedení EVERfinish usnadňují údržbu. Tento povrch nevyžaduje žádnou další údržbu ani obnovu nátěru.

Výběr střešního okna z hlediska větrání v podkroví

Větrání místností je velmi důležité. Rozvoj moderních technologií výstavby a nových materiálů vnitřní prostory dokonale chrání před vnějšími vlivy, ale také je dokonale utěsňuje. Stejně tak i moderní střešní okna vykazují nízké hodnoty spárového prostupu vzduchu při zavřeném křídle, což sice brání úniku tepla z místnosti, na druhou stranu ale může způsobit vznik nezdravého vnitřního mikroklimatu. Tedy prostředí s vysokým procentem vzdušné vlhkosti, v němž dochází k nežádoucímu rozvoji mikroorganismů včetně plísní.
Vzhledem k používaným parozábranám ve střešní konstrukci a velmi těsným střešním oknům je pak zajištění správné ventilace zvláště důležité v podkroví. Pamatovat se na to musí již při projektování podkrovního bytu, například volbou výrobků, které umožňují již zmiňovanou stálou mikroventilaci. Konkrétně se jedná o různé typy střešních oken VELUX s ventilační klapkou. Ta umožňuje větrání místnosti, i když je okno zavřené. Tuto skutečnost oceníme zejména ve chvíli když jsme na dovolené, či v práci. Je vybavena prachovým filtrem, snadno se obsluhuje pomocí ovládacího madla na horní straně křídla a díky unikátní konstrukci má značnou ventilační plochu a mimořádnou účinnost – až 28 m³ vzduchu za hodinu. Ale pozor, kapacita ventilačních klapek se u různých oken velmi podstatně liší !

Výška osazení střešních oken

Kromě toho, že okno zajišťuje dostatečné osvětlení místnosti, rovněž zprostředkovává kontakt s vnějším prostředím. Pro optimální výhled je nutné namontovat střešní okno do takové výše, aby bez problémů viděla také sedící osoba. Ostatně podle této zásady jsou instalována i klasická vertikální okna ve fasádě. Architekti doporučují osazovat střešní okna tak, aby spodní hrana jejich rámu byla ve výši zhruba 90 centimetrů od podlahy. Poloha okna je však závislá rovněž na úhlu sklonu střechy (při menším sklonu je třeba pro stejný výhled použít delší okno). Výška umístění horní hrany rámu 180 až 220 centimetrů od podlahy zaručuje nerušený výhled oknem vestoje. 
Při volbě výšky osazení střešního okna je nutné přihlédnout i k tomu, abyste měli snadný přístup k jeho ovládání. Pro okno instalované spodní hranou ve výšce 90 až 110 centimetrů je proto výhodné umístění ovládacího madla na horní straně ve výšce zhruba 180 až 200 centimetrů, protože se při jeho ovládání nemusíte ohýbat. Tam, kde jsou střešní okna z jakéhokoliv důvodu namontována výše, nebo při nižším sklonu střechy, bývá vhodnější okno výklopné s ovládací klikou ve spodní části. V tomto případě však dbejte, aby bylo osazeno v takové výšce, kdy můžete na vyklopené křídlo při zavírání okna pohodlně dosáhnout. Optimální vzdálenost spodní hrany rámu od podlahy by měla být 120 centimetrů, zejména u střech s malým sklonem.

Ceník - pálené střešní tašky TONDACHNákup střešních oken v elektronickém tržišti eStřechy

Autor: VELUX Česká republika, s.r.o. www 

Správný výběr střešních oken - e Střechy
střechy pod jednou střechou
eStřechy.cz
Akční slevy   |   Poptávky   |   Poradna   |   Inzerce   |   Výrobky   |   InfoStřechy